ČSSD představuje svůj program pro volby 2012

Reformy ČSSD v oblasti zdravotnictví, penzijního systému, daní a boje proti korupci dnes mají dostat novou podobu. Strana bude tato témata probírat na dnešní programové konferenci, které předcházela série veřejných debat a jejímž výstupem by měl být základ pro program strany už pro krajské a senátní volby v příštím roce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Bohuslav Sobotka (ČSSD) | Foto: Filip Jandourek

„My se budeme na konferenci věnovat čtyřem základním tématům: to je otázka daňové politiky státu, náš přístup k otázce penzijní reformy, to, že jsme odmítli tu stávající podobu, a pak situace ve zdravotnictví. Potom ještě čtvrté téma – to je otázka boje s korupcí,“ vyjmenovává stěžejní témata celodenní programové konference ČSSD její místopředseda a stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na témata dnešní programové konference ČSSD se ptala jejího místopředsedy a stínového ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka reportérka Rádia Česko Milada Richterová

Podle prvního místopředsedy ČSSD Michala Haška je důležité, aby lidé poznali alternativy řešení aktuálních problémů, jak je nabízí ČSSD.

Lubomír Zaorálek dále dodává, že na programu je i vystoupení hejtmanů, kteří otevřou otázky z krajské politiky. Tento panel povede právě Michal Hašek.

„To jsou ty věci, které otevřeme v téhle sérii podzimní, a chystáme na jaro pokračování,“ říká Zaorálek a dále konstatuje, že dalšími možnými tématy bude celková hospodářská politika státu nebo naše místo v Evropě. Tato konference tedy již prezentuje témata, která má ČSSD zpracovaná v textu.

Místopředseda strany Jiří Dienstbier řekl, že v oblasti boje s korupcí je pro sociální demokracii nejzásadnějším opatřením majetkové přiznání:

„Pokud dosáhneme na majetky těchto lidí, kteří je nabyli korupčním jednáním, tak to bude ten nejefektivnější nástroj. Ale je to soubor celé řady věcí, které mohou být proti korupci účinné pouze jako celek, například úpravou financování stran, darů a výdajů na kampaně, zákon o lobbingu.“

ČSSD jednotná, soudržná a bez korupce

Konference se pravděpodobně nezúčastní hejtman moravskoslezského kraje a senátor Jaroslav Palas, který je v současné době vyšetřován právě v souvislosti s možnou korupcí.

„Jaroslav Palas už dále kandidovat nebude, v krajské politice se s ním už nepočítá,“ říká k otázce pravděpodobné korupce uvnitř strany Lubomír Zaorálek a dodává, že tak bylo rozhodnuto již na krajské konferenci a že jeho nominace nebyla podpořena ani krajským výkonným výborem.

„Já jsem přesvědčen, že v sociální demokracii si všichni uvědomují, že není možné opakovat, co tady předvádí vláda: to zabývání se vlastními problémy každý týden místo toho, aby se zabývali tím, co na nás padá,“ hodnotí jednotnost a sevřenost své strany Lubomír Zaorálek.

Podle Zaorálka neexistují uvnitř strany ani problémy vnitrostranické či osobní. Odmítá i dělení strany na „křídla“. Konference by podle něho měla ukázat, co bylo zřejmé na posledním zasedání poslanecké sněmovny, kdy ČSSD byla iniciátorem obstrukcí, a sice že strana je jednotná a táhne za jeden provaz.

Postoj ČSSD k eurozóně a euru se podle Zaorálka nemění: „Ukazuje se, že řada věcí není funkčních a že řada věcí by dokonce mohla, pokud se nezmění, vést k tomu, že rozbije ten evropský model života. I ten určitý sociální model, který v Evropě existoval.“

Na to, aby ČSSD uhájila důstojný život pro většinu lidí v Evropě a zabránila jevům, jaké jsou známé zejména na jiných kontinentech, tj. například štěpení společnosti či zvyšování nerovnosti, musí mít podle Lubomíra Zaorálka představu, jak toho docílit.

ČTĚTE TAKÉ: ČSSD chystá programovou konferenci, řešit bude korupci i daně

„Evropa potřebuje podle mě novou představu toho, jak reagovat na krizi. A musí provést některé kroky, aby si ten svůj způsob života udržela. Takže formulovat to, jakou Evropu bychom potřebovali, to je také úkol, před kterým stojíme,“ říká Lubomír Zaorálek a dodává, že je možné, že se toho nepodaří dosáhnout již na této konferenci, ale dozajista to bude součástí programu té příští.

„Jde o to, že náš vztah k Evropě dnes není nekritický. Máme určitou představu a podmínky toho, co v Evropě se musí podařit udržet, aby měla i pro Českou republiku smysl,“ uzavírá Lubomír Zaorálek.

Dnes probíhá i sjezd České strany národně socialistické 2005. Na něm by se měla strana rozhodnout, zda se sloučí s novou stranou Národní socialisté - levice 21. století, kterou založil bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Je možné, že o tomto jeho kroku a jeho případných důsledcích pro sociální demokraty se bude zřejmě mluvit i na dnešní programové konferenci nejsilnější opoziční strany.

Milada Richterová, Lucie Husárová 1, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme