ČSSD prohrála v soudním sporu s Altnerem přes 300 milionů korun

Česká strana sociálně demokratická musí podle pražského městského soudu zaplatit advokátovi Zdeňku Altnerovi přes 18,5 milionu korun za jeho služby. Advokát stranu zastupoval ve sporu o Lidový dům. ČSSD by podle rozsudku měla Altnerovi zaplatit také smluvní pokutu, která za 16 let trvání sporu narostla na více než 300 milionů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidový dům v Praze

Lidový dům v Praze | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Proti rozhodnutí soudu se nelze odvolat. Strana může využít mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu, které však nemá odkladný účinek.

„V tuto chvíli vyčkáváme na doručení písemného vyhotovení uvedeného rozhodnutí. A poté, až se s ním podrobně seznámíme, tak nepochybně využijeme všech opravných prostředků, které budeme mít k dispozici,“ řekla Českému rozhlasu mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, strana bude respektovat verdikt soudu, informuje Ondřej Látal

ČSSD bude podle svého předsedy Bohuslava Sobotky respektovat rozhodnutí soudu. Premiér také naznačil, kde na vyplacení částky ČSSD sežene peníze:

„Požádal jsem místopředsedu strany Martina Starce, aby připravil návrh úsporných opatření, která budeme muset realizovat tak, abychom mohli reagovat na rozhodnutí soudu,“ uvedl Sobotka.

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že za pomoc mu bude vyplacena smluvní odměna ve výši deset procent z hodnoty Lidového domu, pokud se podaří prosadit právo ČSSD. Podle dnešního vyjádření strany tuto smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda, a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman.

Spor pro ČSSD skončil v roce 2000 úspěchem. Sociální demokraté tvrdí, že Altnerovi zaplatili téměř 17 milionů, ale právník chtěl zaplatit další mnohamilionové částky. Právník proto na konci roku 2000 podal žalobu, soudy spor pravomocně ukončily dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sociální demokraté mají z posledních let se šetřením zkušenosti, připomněl politolog Lukáš Jelínek z Masarakovy demokratické akademie

V souvislosti s Lidovým domem nešlo o jediný spor, který se proti ČSSD vede. Dalších 17 milionů korun po straně chce Václav Halbich, který tvrdí, že ke kontraktu na právní pomoc později přistoupil, a že má tedy společně s Altnerem a dalším právníkem Zdeňkem Hájkem zásluhu na tom, že ČSSD boj o své sídlo vyhrála.

Miloš Zeman nebude spor komentovat

Spor pochází z doby, kdy stranu vedl nynější prezident Miloš Zeman. Podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka není důvod, aby prezident případ komentoval:

„Já mohu uvést pouze jedinou věc, že v tehdejší době šlo o to, zda ČSSD bude navrácen Lidový dům a přilehlé objekty, nebo nebude navrácen Lidový dům a přilehlé objekty. K tomu došlo. Další vývoj toho případu ale nechám bez komentáře. Je to věc plně mezi ČSSD a panem advokátem,“ řekl Jiří Ovčáček.

„Sociální demokraté z posledních se šetřením mají docela dobré zkušenosti, protože byli dost zadluženou stranou a úspory za poslední léta museli najít také úspory v řádu zhruba sta milionů,“ připomněl politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie.

„Jenom doufali, že tím okamžikem své závazky vypořádají a budou se moci soustředit na 10 let politických kampaní, které nás teď čekají.“ Podle Jelínky však nakonec současný finanční problém ustojí.

Spor o odměnu za soud o Lidový dům - Zdeněk Altner, Václav Halbich aj. | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme