ČSSD rozhodne o kandidátovi na prezidenta. Řešit bude i kauzu Rath

Sociální demokraty čeká debata o kandidátovi pro volbu hlavy státu. Strana ale není jednotná. Jiří Dienstbier, kterého ústřednímu výkonnému výboru navrhne předseda strany Bohuslav Sobotka, je podle některých málo zkušený. Stranu kromě prezidentského tématu čeká opět i jednání o Davidu Rathovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Dienstbier ml. (ČSSD) | Foto: Filip Jandourek

Předseda Bohuslav Sobotka navrhne ústřednímu výkonnému výboru jako oficiálního prezidentského kandidáta místopředsedu ČSSD a senátora Jiřího Dienstbiera. Nestraník Jan Švejcar kandidaturu za ČSSD odmítl.

Sociální demokraté ale nejsou jednotní. Mezi straníky se objevují hlasy, podle kterých by měl za stranu kandidovat na post hlavy státu někdo zkušenější, než je Jiří Dienstbier.

Podle Bohuslava Sobotky měl však Dienstbier ve vnitrostranické debatě velkou podporu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec Milan Urban potvrdil, že ČSSD čeká kromě jednání o prezidentském kandidátovi opět i debata o kauze Davida Ratha

„V tuto chvíli je tímto navrženým kandidátem místopředseda sociální demokracie Jiří Dienstbier. A já si nemyslím, že je pravděpodobné, že by se objevil ještě nějaký jiný kandidát sociální demokracie.“

Poslanec za střední Čechy Milan Urban nechce výsledek hlasování, které bude tajné, předem odhadovat.

„Já jsem si jist, že pokud se bude hlasovat, budou členové sociální demokracie hlasovat podle svého rozumu a srdce, takže výsledek se nedá žádným způsobem prognózovat. Já rozhodnutý jsem, ale myslím si, že není dobré, abych tím ovlivňoval názory dalších členů ústředního výkonného výboru,“ říká Urban.

Řešit se bude i Rathova kauza

Širší vedení ČSSD se také znovu vrátí ke korupční kauze Davida Ratha. Ústřední výkonný výbor bude jednat o výzvě předsednictva, aby bývalého hejtmana vyzval ke složení poslaneckého mandátu.

Podle Bohuslava Sobotky se korupčním skandálem nemůže zabývat jen vedení ČSSD.

„Budeme se zabývat reakcí sociální demokracie na všech úrovních, tak abychom byli schopni se co nejrychleji a co nejvěrohodněji vypořádat s negativními dopady zatčení Davida Ratha a celého skandálu, který se v této souvislosti objevil,“ uvedl Sobotka.

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce si David Rath zatím ponechal poslanecký mandát proto, že chce vystoupit v poslanecké sněmovně:

Přehrát

00:00 / 00:00

O dnešním jednání vedení ČSSD mluvil na Rádiu Česko předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc

„Také jeden ze dvou způsobů, jak se vzdát mandátu, je ten, kdy poslanec vystoupí před poslaneckou sněmovnou a tam se toho mandátu vzdá. Myslím, že David Rath chce také využít možnosti své obhajoby, ať už před mandátovým a imunitním výborem, nebo před poslaneckou sněmovnou. Ale tak, jak jsem sledoval jeho vyjádření, si myslím, že výzvy, aby se vzdal mandátu, nakonec vyslyší.“

Tejc nicméně připouští, že kdyby tyto výzvy Rath nevyslyšel, žádné páky k tomu, aby byl David Rath přinucen se mandátu poslance vzdát neexistují.

„Po debatách se členy výboru již zcela padla možnost, že bychom jeli navštívit Davida Ratha do vazební věznice v Litoměřicích a provedli jednání přímo tam. Předběžná dohoda je taková, že se jednání buď uskuteční v poslanecké sněmovně, koneckonců tak rozhodl i soud, nebo například na státním zastupitelství,“ dodává Tejc.

Lucie Husárová 1, Martina Spěváčková, pir, Rádio Česko, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme