Vláda hlasovala o rozpočtu na rok 2020, ministři za ČSSD se zdrželi. Chtějí hledat příjmy do státní kasy

Ministři za sociální demokracii se v pondělí při jednání vlády zdrželi hlasování u návrhu rámce státního rozpočtu. Rozpočet na rok 2020 ve stávající podobě neumožňuje naplňovat priority a v některých případech komplikuje samotné fungování resortů, řekl novinářům na tiskové konferenci po zasedání kabinetu předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:08 24. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Hamáčka věnuje vláda letní období detailní diskusi o rozpočtu. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové (ČSSD) chybí 11 miliard korun, třeba na růst příspěvků na péči, sociální služby, pro pěstouny či přechod na nový IT systém. Hamáček upozornil na platy hasičů či policistů či finance na novou techniku a digitalizaci.

Okamurovy lži mě totálně vytáčí. Sakra, kde je vaše dno, kritizuje Hamáček šéfa SPD

Číst článek

O požadavcích bude sociální demokracie jednat během léta s ministerstvem financí. Hledat chce důkladněji příjmy pro rozpočet, Hamáček připomněl mimo jiné návrh sociální demokracie na zavedení bankovní daně. „Materiál (rozpočet) je schválen, aby mohly proběhnout další kroky, ale letní období jsme připraveni věnovat detailním diskusím,“ uvedl ministr vnitra.

Příští rok i v dalších letech počítá ministerstvo financí se schodkem 40 miliard korun. Prioritami rozpočtu v příštím roce je opět jako letos zvýšení důchodů nebo platů učitelů. V případě učitelů plánuje ministerstvo růst platů i v roce 2021. Dále rozpočet počítá se zvýšením rodičovského příspěvku, růstem výdajů ministerstva obrany nebo snížení počtu míst na ministerstvech o deset procent. Finální verze rozpočtu se ovšem ještě může změnit.

Konstruktivní jednání

Maláčová na tiskové konferenci ocenila plánované zvýšení rodičovského příspěvku či příspěvku na péči, na růst jí ale zatím schází miliarda korun. V návrhu rozpočtu se podle ní nepočítá ani se zvýšením výdajů na sociální služby, přála by si růst o tři miliardy. Postrádá i finance na aktivní zaměstnanost, aby byly uspokojeny nároky na již schválené investiční pobídky.

Výsadní právo i součást demokracie. Co si myslí ministři vlády o demonstraci na Letné?

Číst článek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ocenila, že debata byla konstruktivní a kolegiální. „Byla prosta emocí. Ministři za ČSSD se zdrželi, trochu mě to mrzí, protože myslím, že se v tom návrhu objevují všechny priority,“ uvedla. Ministerstvo je podle ní připraveno přes léto na rozpočtu pracovat, je ale nutné se pohybovat v reálných mantinelech.

Předsednictvo ČSSD se v pátek usneslo, že strana by měla zůstat ve vládě za splnění několika podmínek. Patří mezi ně i hledání dodatečných příjmů v rozpočtu a to, aby rozpočet umožnil naplňovat cíle sociální demokracie. „Aktuální návrh, který je na stole, tyto ambice nesplňuje,“ uvedl v pátek Hamáček.

Ministerstvo vnitra bude v létě podle Hamáčka vyjednávat vedle platů také o financích na digitalizaci. „Chléb se bude lámat na finální verzi,“ uvedl Hamáček. Dodal, že o finální verzi bude vláda jednat přes léto.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme