ČSSD s navýšením počtu vojáků v Afghánistánu nesouhlasí
Počet českých vojáků v Afghánistánu by se měl zvýšit o více než pět desítek. Vláda Jana Fischera rozhodla o posílení českého kontingentu o pětapadesát lidí. Návrh teď musí schválit poslanecká sněmovna. Podle všeho ale zřejmě hlasováním neprojde.
"Myslím, že to je nezbytné minimum. Situace tam je stále velmi nejasná. Vyslyšeli jsme výzvy jak nového amerického prezidenta, velitele spojených sil v Afghánistánu, tak i volání samotné Aliance," obhajuje posílení mise předseda sněmovního výboru pro obranu, poslanec ODS Jan Vidím.
S navýšením počtu vojáků do Afghánistánu souhlasí i bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. "Je to nejen dobré, ale i potřebné," řekl Šedivý.
Levicové strany v poslanecké sněmovně přitom dlouho odmítali vyslovit souhlas s vysláním vojáků podle plánů ministerstva obrany, výsledkem byl kompromis, který hovoří o nasazení 535 vojáků v letošním roce.
A i nyní někteří představitelé ČSSD mluví o tom, že zvýšení počtu vojáků v Afghánistánu je pro ně nepřijatelné. Podle předsedy zahraničního výboru sněmovny Jana Hamáčka z ČSSD totiž vláda předložila nekoncepční materiál.
"Je velmi problematický zejména v té části, která mluví o vyslání dělostřeleckého radaru do Afghánistánu. Spíše mám pocit, že si armáda potřebuje odůvodnit, proč takto drahý systém nakoupila a nyní pro něj hledá využití," podotkl Hamáček s tím, že pro tento vládní návrh ČSSD hlasovat nebude.
O vyslání dalších českých vojáků do Afghánistánu se hovořil Jiří Šedivý i ve Světě o osmé Rádia Česko
Hamáček, podle kterého by Česká republika měla přispět svým dílem do Afghánistánu smysluplně, proto vidí přijetí vládního návrhu sněmovnou jednoznačně: "Vidím tu šanci jako velmi nízkou," řekl Hamáček. Stejného výsledku hlasování se obává i poslanec Vidím.