ČSSD schválila kandidátky do voleb, jsou na nich i Zubová a Rath

Sociální demokraté schválili kandidátky pro podzimní parlamentní volby. Jsou na nich i dvě původně sporná jména - bývalá členka Strany zelených Zubová figuruje na pátém místě pražské kandidátky, Rath je dvojkou ve středních Čechách. Po sobotní programové konferenci ČSSD to oznámil její předseda Jiří Paroubek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

B. Sobotka, J. Paroubek, M. Hašek, L. Zaorálek | Zdroj: ČTK

Hlasovalo se o všech kandidátkách najednou. Proti byl jeden sociální demokrat a osm se jich zdrželo.

"Debata samozřejmě byla bouřlivá, jako vždycky bývá, kritická, jako vždycky bývá, a to je správné," shrnul Paroubek pražské jednání o kandidátkách ČSSD.

Na tiskové konferenci poté představil volební lídry za jednotlivé kraje. Paroubek sám povede sociální demokraty v Ústeckém kraji, Milan Urban ve Středočeském kraji a například současný předseda sněmovny Miloslav Vlček bude lídrem v Olomouckém kraji.

Právě nominace Zubové a Ratha vzbudily ve straně největší emoce. Zubovou oficiálně navrhli pražští sociální demokraté místo exposlance Petra Ibla, ale nelibost nad tím vyjádřili někteří významní členové strany. Například místopředseda strany Roman Onderka kritizoval, že to byla dohoda jen několika členů sociální demokracie.

Podle dalšího místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky tomu měla předcházet širší diskuse ve vedení strany. "Toto je skutečně překvapivá iniciativa pražské organizace. Já si nemyslím, že by tato věc měla nějakým zásadním způsobem ovlivnit volební výsledek sociální demokracie. Pravděpodobně kolegové z Prahy vnímají tuto věc jako možnou posilu pro pražskou kandidátku," uvedl Sobotka.

Jihomoravský hejtman a dřívější šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek soudí, že sociální demokraté, kteří poslankyni a bývalou členku Strany zelených Zubovou navrhli, by také za ni měli nést osobní záruku. Hašek doufá, že Zubová bude po volbách spolupracovat ve sněmovně s klubem ČSSD. "To, že přichází Olga Zubová na kandidátku, je osobní odpovědnost pražské organizace, která to navrhla," řekl.

Naopak šéf ČSSD Paroubek uvedl, že díky Zubové strana významně posílí svoji ekologickou platformu. Zubovou podle něj nelze označit za přeběhlici. "Paní Zubová byla vyloučena ze Strany zelených a její následující kroky pak vedly k určitému politickému vývoji. Chápu, že to může vypadat jako posílení sociální demokracie, a tak to prostě je," prohlásil Paroubek.

Podle předsedy Strany Zelených Ondřeje Lišky nominace Zubové definitivně potvrdila to, že se sociální demokraté snažili jeho stranu rozklížit. "Prezidentské volby, odchod obou poslankyň z klubu, spojení s agenturou Médea, protesty proti státním maturitám, to všechno byly jenom předvolební tanečky s cílem přivést Olgu Zubovou a část zelených pod křídla sociální demokracie," řekl Liška.

Zubová už v pátek odmítla spekulace o tom, že by její kandidatura mohla být odměnou za to, že letos v březnu pomohla sociálním demokratům a komunistům svrhnout koaliční vládu premiéra Mirka Topolánka. "Já to naopak chápu tak, že Demokratická strana zelených dostává reálnou šanci být v Poslanecké sněmovně," řekla s tím, že v rámci ČSSD hodlá prosazovat ekologická témata a středolevou politiku.

O něco klidnější atmosféra dnes panovala kolem dvojky na středočeské kandidátce Davida Ratha. Kandidatura hejtmana Středočeského kraje a poslance ČSSD vadila některým straníkům proto, že jeho konfrontační chování a postoje prý mohou zhatit snahu sociální demokracie vyhrát říjnové volby. Nelíbí se jim také, že Rath kumuluje funkce. Za Ratha se ale postavilo páteční předsednictvo ČSSD. "Řekl, že se bude věnovat zdravotnictví, že své exkurze do ostatních oblastí politiky omezí," zastal se Ratha i dnes šéf ČSSD Paroubek.

Programová konference také schválila volební program strany a její návrhy, jak čelit hospodářské krizi. Sociální demokraté navrhují rozhýbat ekonomiku pomocí rozpočtových stimulů, což by mělo mimo jiné přinést až 100.000 nových pracovních míst. Jedním ze zdrojů peněz by mělo být případné opětovné navýšení rozpočtového schodku. V daňové oblasti chce ČSSD zavést daň 38 procent pro příjmy nad 1,2 milionu ročně a zrušit superhrubou mzdu. Naléhá také na přijetí eura.

Přečtěte si také o Olze Zubové:
Olga Zubová i David Rath na kandidátce ČSSD
Zubová s Jakubkovou jednaly proti vlastní straně, tvrdí šéf zelených Bursík
Zelení vyloučili čtyři stranické kritiky
Revizní komise zelených navrhla vyloučení čtyř rebelů ze strany
Kritici vedení Strany zelených založili vnitrostranickou platformu
Zelené ,rebelky' Zubová a Jakubková vystoupily z poslaneckého klubu

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka, Monika Rybáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme