ČSSD schválila na sjezdu stanovy a zvolila místopředsedkyní Alenu Gajdůškovou

V úvodu sobotního programu sjezdu ČSSD vystoupil tradiční host, slovenský premiér Robert Fico, který vyjádřil českým kolegům podporu. V následné volbě místopředsedkyně byla zvolena Alena Gajdůšková, hlásící se k tradičním hodnotám ČSSD. Na postu místopředsedkyně vystřídá Marii Benešovou. Nové stanovy strany prošly až ve druhém kole hlasování. Delegáti také schválili programové priority s názvem ‚2014: Nový začátek pro naši zemi‘. Sjezd byl ukončen krátce před 14. hodinou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd ČSSD v Ostravě

Sjezd ČSSD v Ostravě | Foto: Filip Jandourek

Krátce po zahájení sobotní části sjezdu ČSSD vystoupil v ostravském Gongu slovenský premiér Robert Fico, který tradičně jezdí na sjezdy české sociální demokracie.

Delegátům řekl, že má zájem na pokračování skvělých vztahů mezi slovenskou a českou sociální demokracií, a varoval před vnitrostranickými problémy a půtkami. Strana podle něj musí být silná a odolná, když chce přijímat odpovědná opatření, a 90 % její energie musí jít navenek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh 37. sjezdu ČSSD hodnotí komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

Fico podrobně probral také opatření, která přijala jeho vláda, aby bojovala proti hospodářské krizi. Cesta z krize nevede podle něj přes zvyšování DPH, ve které naopak vidí ožebračování těch nejslabších.

Robert Fico hovořil také o slovenské zkušenosti s registračními pokladnami, které chce využít k uspořádání celonárodní loterie, do které by Slováci posílali účtenky z obchodů. Projekt loterie by se výhledově líbil i české ČSSD.

„Spíš bychom měli přemýšlet o tom, jak snížit naše daňové zatížení: vzhledem k tomu, že daně jsou vysoké, tak se jim lidé vyhýbají. Toto podle mě povede pouze k tomu, že někteří lidé budou velmi lačni nějakých účtenek nebo slosovatelných kupónů,“ obává se hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora a dodává, že podle jeho názoru je podobná kampaň nesmyslná.

Po Ficově projevu následovala volba místopředsedkyně, která je jako zástupkyně něžného pohlaví dle stanov strany v předsednictvu povinná. Podle zpráv Radiožurnálu se jí stala Alena Gajdůšková s 292 platnými hlasy. Její protikandidátka získala 256 hlasů.

ČSSD v případě volebního vítězství nebude hýbat se sazbami DPH a zavede progresivní zdanění

Číst článek

Alena Gajdůšková ani Marie Benešová, která post obhajovala, včera nezískaly dostatek hlasů, dnes obě kandidovaly znova. Žádná další žena se k nim nepřidala.

Alena Gajdůšková ve svém druhém kandidátském projevu řekla, že vždy odmítala zákulisní dohody, slíbila loajalitu sociální demokracii a jejím hodnotám. Marie Benešová pak deklarovala svoji odhodlanost bojovat proti korupci, nezaměstnanosti a nezákonným exekucím.

Změny ve stanovách prošly hlasováním až na druhý pokus. Znovu se hlasovalo na žádost šéfa strany Bohuslava Sobotky.

Slovenský premiér Robert Fico na sjezdu ČSSD | Foto: Filip Jandourek

„Já doufám, že změny stanov pomohou k tomu, aby sociální demokracie čelila všem negativním atakům a prvkům, které dnes ohrožují české politické strany. Po schválení těchto změn stanov vůči těmto negativním trendům bude sociálnědemokratická strana odolnější," řekl Sobotka.

Vedení strany bude moci nově víc zasahovat krajům do sestavování kandidátek před parlamentními volbami. Pokud se stranickým lídrům nebude některý kandidát příliš líbit, budou ho moci z listiny vyškrtnout. Do vysokých stranických funkcí by se neměli dostávat úplní straničtí nováčci, nebo lidé bez odsloužených let ve straně.

„Když někdo vstoupí do sociální demokracie, tak se nemůže stát, že se za tři roky stane jejím předsedou. Tam je takový vnitřní postup, že za dva roky můžete do jedné funkce, za čtyři roky do jiné,“ vysvětluje komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách stanov mluvil v Odpoledním Radiožurnálu komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Delegátům z Prahy se původně nelíbilo, že stanovy také mění vstup členů mimo místo trvalého bydliště, protože metropole fungovala dosud na základě speciálního režimu.

Před samotným hlasováním se sešli ještě krajští lídři, kteří se dohodli na tom, že sporné body vypustí. Delegáti tak na druhý pokus nové stanovy schválili.

„Vzhledem k případům, které se staly v minulosti, je to opravdu záhodno. Je to i určitá obrana proti takzvanému kmotrovství, kde se v některých lokalitách opravdu stávalo, že se předbíhali v nabírání členské základny, a nerozhodovalo to o kvalitě kandidáta jako takového,“ vysvětlil přínos nových stanov senátor Marcel Chládek.

Na sjezdu padl také návrh na zrušení takzvaného Bohumínského usnesení, které zakazuje přímou vládní spolupráci s komunisty. Hlasovalo pro to ale jen 9 delegátů. Proti hlasování byl sám předseda Bohuslav Sobotka.

Sociální demokraté dál trvají na zákazu spolupráce s komunisty na vládní úrovni

Číst článek

Z předsednictva pak včera vypadl prezidentský kandidát strany Jiří Dienstbier. Vedle Bohuslava Sobotky, Michala Haška, Zdeňka Škromacha, Lubomíra Zaorálka a Milana Chovance totiž uspěl o jediný hlas Martin Starec.

Výsledky volby místopředsedů se navíc přepočítávaly. Jiří Dienstbier ale odmítl spekulace, jestli za jeho prohrou stojí i problematické sčítání hlasů.

Sjezd ČSSD: Místopředseda Jiří Dienstbier | Foto: Filip Jandourek

„Martin Starek je kvalitní kandidát. Má za sebou vynikající práci. Nevím, jestli by ten jeden hlas navíc získal v druhém kole voleb nebo teď. Nepředpokládám, že by někdo něčím takovým manipuloval,“ uvažuje Dienstbier a pokračuje:

„A právě proto, aby tam nebyla žádná chyba, to komise tak dlouho přepočítávala. Takže bych za tím nic nehledal.“

Jiří Dienstbier je dlouhodobě nejpopulárnějším politikem sociální demokracie, proto se krok delegátů jeví jako nepochopitelný.

„Jiří Dienstbier je mnohými považován za solitéra, za člověka, který kráčí především svou vlastní cestou a někdy přitom ani příliš nebere na zřetel oficiální stanovisko maršrútu, politickou linii, kterou vytyčuje předsednictvo strany,“ vysvětluje pravděpodobné důvody tohoto kroku komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Lucie Husárová 1, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme