ČSSD schválila novou koaliční vládu, opozice ji nepodpoří

Ústřední výkonný výbor ČSSD schválil vznik obměněné koaliční vlády, v jejímž čele bude místopředseda strany Jiří Paroubek. Podporu mu vyjádřila naprostá většina členů širšího vedení sociálních demokratů. Vznik staronového kabinetu ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU má ukončit několikaměsíční vládní krizi. Paroubek v premiérském křesle nahradí Stanislava Grosse. Nyní ovšem Paroubek musí získat podporu poslanecké sněmovny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka

Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka | Foto: Michal Doležal

Lidovci vítají, že po rozhodnutí vedení sociálních demokratů už nic nestojí v cestě ústavním krokům, které povedou k pokračování vlády. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jaromír Talíř také očekává, že ve sněmovně dají všichni lidovečtí poslanci vládě při hlasování o důvěře zelenou. "Protože jsme byli iniciátory této dohody, tak jsem přesvědčen, že dvacet jedna hlasů bude pro. Jestliže všechny strany té dohody splní to, co slíbily a všichni se té dohody budou držet, tak by ta vláda důvěru získat měla," doplnil Talíř.

Svou ruku pro vládu zvedne i místopředseda Unie svoboda Svatopluk Karásek. "Pro mě by to byla stále nejlepší alternativa, aby tato vláda dokončila své volební období, aby nebyla menšinová vláda podporovaná komunisty, nebo aby už nepřišla k moci ODS. Takže toto je z těch možností, které jsou, ještě tak nejlepší řešení," vysvětlil Karásek.

Zatímco KDU- ČSL a Unie svobody už daly najevo, že vládu podpoří, někteří poslanci za ČSSD zatím nevědí. Někteří z nich ještě žádají argumenty, proč ve sněmovně novou vládu podpořit. Patří mezi ně například Vladimír Laštůvka nebo Jan Kavan. Ti se vrátili z cesty do zahraničí a podle Kavana se s celou situací chtějí nejdříve podrobně seznámit. Oba jsou údajně na rozpacích kvůli tomu, že v kabinetu znovu zasedne lidovecký ministr zahraničí Cyril Svoboda.

"V této chvíli čekám na argumenty, které nám teď sdělí předseda poslaneckého klubu, protože jsme tu nebyli, protože teď jsme přijeli ze zahraničí a ani já ani pan poslanec Laštůvka ty argumenty, které by nás přesvědčili, že toto je to lepší řešení než řešení, které jsme před čtrnácti dny odmítli, jsme nedostali. Čili musíme si počkat na ty argumenty, potom zvážit pro a proti a pak se rozhodneme," řekl Kavan.

"Já nechci žádnou senzaci dělat, já se v tom snažím zorientovat a nechápu. Zatím mi nikdo nebyl schopen vysvětlit, v čem je toto řešení lepší než řešení, které připravila vyjednávací skupina a pan velvyslanec Kohout. Já jsem nepochopil, v čem je toto lepší," přidal se Laštůvka.

Šéf ČSSD Gross je ale přesvědčen, že všichni poslanci jeho strany pro vládu hlasovat budou. "Já jsem optimista. Chceme-li zajistit stabilitu v této zemi bez ohledu na spravedlnost či nespravedlnost, tak musíme v tuto chvíli přispět k nějakému řešení. Sociální demokracie jej tady předkládá, takže doufám, že ano," řekl Gross.

Opozice bude hlasovat proti

Obměněný koaliční kabinet v čele s Jiřím Paroubkem však nepovažuje opoziční ODS za fakticky nový, ale za pokračování Grossovy vlády bez jakékoli změny. Řekl to předseda klubu občanských demokratů Vlastimil Tlustý s tím, že od této strany se Paroubkova vláda hlasů při žádosti o důvěru ve sněmovně nedočká.

"Je to pokračování pokusu o slepení staronové vlády, ona to žádná nová vláda není. Je to logický výraz toho, jestli se něčeho sociální demokracie opravdu bojí, tak jsou to předčasné volby. Je proto jasné, že poslanci Paroubkovu vládu nepodpoří," řekl Tlustý.

Podle místopředsedy opoziční KSČM Vojtěcha Filipa nemůže nová vláda počítat ani s jedenačtyřiceti hlasy komunistických poslanců. Postup sociálních demokratů pro Filipa ale není žádným překvapením. "Já jsem přesvědčen, že se to dalo očekávat vzhledem k tomu, že sociální demokracie ani na sjezdu ani po té krizi, která je poměrně vleklá, nenašla odvahu změnit svoji taktiku, která ji přivedla k hlubokému propadu preferencí, to jest taktiku, kterou odmítla hlas občanů České republiky snažit se o levicovou politiku," vysvětlil Filip.

Smlouvu o spolupráci podepíší strany vládní koalice asi až v úterý ráno. Uvedl to místopředseda ČSSD Jiří Paroubek. To by zřejmě znamenalo, že by se o den odsunulo i podání demise současné vlády a jmenování Paroubka premiérem. Stanislav Gross chce totiž rezignaci kabinetu prezidentovi předložit právě až po podpisu nové koaliční smlouvy. Prezident Václav Klaus už dal najevo, že by vzápětí jmenoval Paroubka novým ministerským předsedou.

Helena Šulcová, Štěpánka Čechová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme