ČSSD se bude opět radit o kandidátovi pro přímou volbu prezidenta

Už druhý den se bude radit vedení sociálních demokratů o kandidátovi strany pro přímou volbu prezidenta. Politici z grémia ČSSD se sešli na utajovaném místě mimo Prahu. Oficiálně mluví o prezidentském kandidátovi poprvé, méně závazné debaty jsou už ale v plném proudu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský Hrad

Pražský Hrad | Foto: Filip Jandourek

„Navrhneme či podpoříme osobnost, která bude občany a českou společnost spojovat. Takovou osobnost, která posílí vážnost prezidentského úřadu," popsal předseda strany Bohuslav Sobotka ideálního kandidáta.

„Chtěli bychom, aby kandidát byl člověk, který bude mít vysoký morální kredit, bude ve společnosti silně respektován. Byli bychom přirozeně také rádi, aby to byl člověk, který bude v kampani, případně v prezidentském úřadu reprezentovat sociálně demokratické hodnoty,“ dodal.

Sobotka také řekl, že grémium má výběr kandidáta jen zahájit. „Nemyslím si, že úzké vedení strany by mělo přímo a rovnou vybrat prezidentského kandidáta sociální demokracie. Finálním orgánem by měl být ústřední výkonný výbor, který se sejde v červnu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Jan Outlý z Metropolitní univerzity Praha na Rádiu Česko

Jako o kandidátovi ČSSD na prezidenta se zatím mluvilo o místopředsedovi strany Jiřím Dienstbierovi, o bývalém premiérovi Miloši Zemanovi nebo o expředsedovi úřednické vlády Janu Fischerovi. V úvahu připadá i ekonom Jan Švejnar, který už se o nejvyšší státní úřad ucházel v roce 2008.

Podle politologa Jana Outlého z Metropolitní univerzity Praha vnímají hlavní politické strany rozhodnutí o prezidentských kandidátech jako vysoce strategické.

„V případě, že by prezident byl jejich stranickým kolegou nebo příznivcem, tak to vládě usnadní její kroky, případně může takový prezident zastínit premiéra. Pokud daná strana ve volbách neuspěje, ale bude držet post prezidenta, může významně komplikovat vládnutí svého oponenta a sebeprezentací skrze prezidenta sbírat politické body do dalších voleb,“ tvrdí Outlý.

Pokud tedy některá z hlavních stran nominuje straně blízkého kandidáta, pak to podle politologa musejí učinit i všechny další hlavní strany.

Igor Maňour, Zuzana Filípková, Lenka Jansová, Karolína Koubová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme