ČSSD se dohodla na jménech ministrů, nejdříve je řekne prezidentovi

Sociální demokraté mají kompletní sestavu do vlády. Uvedl to předseda Senátu Milan Štěch. Předseda Bohuslav Sobotka je ale prý nejdříve představí prezidentovi Miloši Zemanovi. Širší vedení ČSSD především řešilo, kdo bude ministrem pro ni prioritního resortu práce a sociálních věcí. Počet možných kandidátů se po jednání zúžil na dva.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Milan Štěch po jednání grémia ČSSD

Předseda Senátu Milan Štěch po jednání grémia ČSSD | Zdroj: ČTK

„Seznam je hotový, ve své podstatě jde opravdu jen o to, aby se pan prezident nedozvídal z médií, s čím za ním pan předseda jde. V pondělí nás pan předseda Sobotka seznámí s tím, jaký bude postup ze strany pana prezidenta,“ potvrzuje místopředseda ČSSD a možný ministr vnitra Milan Chovanec.

Jasněji je u postu ministra práce a sociálních věcí. Tam se počet možných kandidátů zúžil na dva.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jménech na posty ministrů mluvili ve vysílání Českého rozhlasu místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek a komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

Třetí, šéf poslanců Roman Sklenák, potvrdil, že zůstává ve své stávající sněmovní funkci, čímž vyloučil, že by měl být ministrem. Ve hře je dál expremiér Vladimír Špidla a krajský politik z Vysočiny Petr Krčál.

„Politický styl Vladimíra Špidly je diametrálně odlišný od představ Miloše Zeman. To je jedním z příkladů, kdy se ukáže, do jaké míry bude chtít Bohuslav Sobotka prosadit svoji představu a do jaké míry vezme v úvahu, že prezident má určité představy a nebylo by v této chvíli vhodné vyvolávat zbytečné konflikty,“ říká komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Zda-li je v sestavě uveden jako kandidát na ministra zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, v rozhovoru pro Český rozhlas místopředseda ČSSD nepřiznal: „Nemůžu to potvrdit, protože by to bylo porušení principu, že nebudeme o jménech mluvit.“

Do čela ministerstva dopravy navrhuje hnutí ANO Antonína Prachaře

Číst článek

Zahraniční politiku společně s ministrem spoluvytváří i prezident. Podle informací některých médií má Zeman vůči Zaorálkovi výhrady.

„Ono se o tom možná mluví, ale já takovou spolehlivou informaci nemám. Kdybych si sám měl udělat takovou probírku, co je takovým konfliktem, tak se přiznám, že tak dramatické konflikty tam nevidím. Připadá mi, že máme konečně prezidenta, který se chová proevropsky a na můj vkus je daleko lepší pro Českou republiku jako člena Evropské unie. Dal to i symbolicky jasně najevo. To byl hlavní problém, který jsem měl s Václavem Klausem,“ přiznává Zaorálek.

„Pokud by se ukázalo, že v některých dílčích věcech není stejný názor, tak jsme schopni o tom mluvit. Já tam nevidím drama, kvůli kterému by se mělo něco komplikovat,“ dodává Zaorálek.

Seznam členů celé vlády už je kompletní. Svého kandidáta na post ministra dopravy už dodalo i hnutí ANO. Nabídku přijal Antonín Prachař.

Přehrát

00:00 / 00:00

S výsledky grémia ČSSD informovala redaktorka Věra Masopustová

Místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková je se složením budoucí vlády spokojená:

„Myslím si, že je to tak, jak by to mělo být. Všichni to jsou lidé fundovaní a určitě budou schopni zvládat rezorty velmi dobře. V této chvíli už nic nebrání tomu, aby nová vláda byla co nejdříve a začala hlavně pracovat.“

Zatím tajný dokument s osmi jmény bude Bohuslav Sobotka konzultovat s prezidentem Milošem Zemanem. Sejít se mají do konce týdne. Skoro to vypadá, že si předseda ČSSD nechá navržená jména nejdřív schválit od prezidenta, a pokud by se na Hradě nějaké nelíbilo, tak dotyčného kandidáta vymění. Všechny tři strany ale tuto možnost dlouhodobě popírají a dnes ji znovu důrazně odmítl i Bohuslav Sobotka:

„Nikdo na základě naší Ústavy není vybaven takovou mocí, aby zabránil ustavení a sestavení vlády, která má většinu v poslanecké sněmovně. O tom, jak vypadá vláda a kdo takovou vládu sestavuje, rozhodují občané ve volbách do poslanecké sněmovny. My neděláme nic jiného, než se snažíme na základě výsledků voleb do poslanecké sněmovny novou vládu sestavit.“

Kdo by měl být v příští vládě, se zřejmě dozvíme v pondělí, kdy ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL podepíší koaliční smlouvy. I v té ale budou jména jen v příloze, v hlavním dokumentu bude jen rozdělení resortů.

Věra Pfeifferová, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme