ČSSD se podařilo ve sněmovně prosadit vyšetřovací komisi ke kauze Morava

Ovlivňování poslanců a únik zpravodajských a policejních materiálů budou vyšetřovat hned dvě skupiny zákonodárců. Širší mandát a větší kompetence bude mít sněmovní vyšetřovací komise, kterou prosadila ve sněmovně opozice - s podporou osmi hlasů koaličních poslanců. Souběžně by měla pracovat i koaliční pracovní skupina. V ní budou jen poslanci z ODS a Strany zelených, lidovci účast odmítli. Ta by se měla zabývat jen objasněním okolností vzniku kauzy Morava a Tlustý.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsledek hlasování o vzniku vyšetřovací komise v kauze Morava

Výsledek hlasování o vzniku vyšetřovací komise v kauze Morava | Zdroj: ČTK

Vznik sněmovní vyšetřovací komise podpořila nejen opozice, ale i čtyři poslanci ODS, a po dvou z KDU-ČSL a Strany zelených. Pro hlasoval i premiér a předseda ODS Mirek Topolánek.

"To, že se bude šetřit činnost Vlastimila Tlustého, poslance Moravy, útoky proti mě, protože celý ten příběh byl zaměřen na moji likvidaci, je věc, kterou vítám a fakticky se zřízením této komise souhlasím," uvedl premiér.

Komise by měla podle zadání sněmovny vyšetřovat zásahy do soukromého a rodinného života některých lidí, které měly za cíl vyvíjet nátlak na poslance. Zabývat by se měla i případy neoprávněného nakládání s utajovanými informacemi, jimiž disponují tajné služby.

Podle předsedy poslaneckého klubu sociálních demokratů Michala Haška bude mít komise silné pravomoci: "Může si předvolávat jednotlivé osoby k podání svědectví. Pokud by se někdo chtěl vyhýbat výslechu před tou komisí, tak dokonce ho může předvést policie. Čili to jsou velmi silné pravomoci. A já jsem přesvědčen, že ta komise velmi bedlivě zváží, jakým směrem se v té své práci vydá."

Jak dodal Jeroným Tejc z ČSSD, komise nebude vyšetřovat jen okolnosti kauzy Morava a Tlustý: "Ale především to, zda tyto praktiky byly uplatněny vůči jiným poslancům, kteří změnili najednou svůj názor a začali hlasovat s koalicí. Jako například pan Melčák nebo pan Pohanka."

Výsledky své práce by komise měla předložit v polovině příštího roku. Ve dvanáctičlenné komisi budou mít po čtyřech zástupcích ODS a ČSSD. Komunisté budou mít dva členy, KDU-ČSL a zelení po jednom.

Současně se sněmovní komisí by se kauzou Morava a Tlustý měla zabývat koaliční pracovní skupina. Její osud ale ještě není jasný, protože se v ní odmítli angažovat lidovci. Po třech členech do ní už vybrala ODS i Strana zelených. I tam je ale problém, protože nominovaná Olga Zubová v ní kvůli střetu zájmu být nechce a i její navržená zástupkyně Věra Jakubková nominaci odmítla.

Souběžnou práci obou týmů pokládá za nešťastnou ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková ze Strany zelených: "Trochu mi vadí, že dva orgány budou vyšetřovat totéž. To si myslím, že není úplně šťastné. Podle mého názoru by se mělo nejdřív pracovat v koaliční skupině. A pak, kdyby se zjistilo, že ta skupina nic nedokáže, respektive ten výsledek by byl jalový, tak dalším krokem by mělo být zřízení parlamentní komise."

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme