ČSSD se příští středu potřetí pokusí sesadit Topolánkovu vládu

Poslanci budou už potřetí v tomto volebním období hlasovat o nedůvěře vládě Mirka Topolánka. Návrh dnes podali sociální demokraté a předseda dolní komory Miloslav Vlček kvůli tomu svolal mimořádnou schůzi sněmovny středu 30. dubna. ČSSD mimo jiné tvrdí, že současný kabinet je založen na korupci, ale přesto prý prosazuje řadu zásadních věcí, jako jsou změny ve zdravotnictví nebo umístění amerického radaru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

premiér Mirek Topolánek při hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře vládě

premiér Mirek Topolánek při hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře vládě | Foto: Úřad vlády ČR

Socialisté zveřejnili 12 důvodů, proč by současný ministerský tým měl skončit. Vláda podle nich nekomunikuje ani s veřejností, ani s opozicí. Kritizují i nedávný návrat šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka do vlády nebo navrhovaný zákon o církevních restitucích.

Podle šéfa strany Jiřího Paroubka jsou navíc lidé s kroky vlády nespokojení. "Ukazuje se, že tato vláda je nejslabší vládou v historii nejen České, ale také Československé republiky. Tato vláda nedokáže řešit základní problémy této země, takzvané reformy nemají podporu obyvatelstva. To je velmi vážné a myslím si, že by tato vláda měla provést určitou sebereflexi," uvedl Paroubek.

Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) mohou opakované snahy opozice sesadit kabinet vládní koalici ještě více stmelit. "Tak zhruba co čtyři měsíce nás čeká tento kolorit a já pěvně věřím, že to spíše stmelí koalici než naopak. Přistupuji k tomu jako k ústavnímu právu a právu podle jednacího řádu, nic víc," poznamenal Topolánek.

Zástupci ostatních koaličních stran nevěří, že by se příští týden opozici podařilo kabinet sesadit, ani že by to mohlo ovlivnit hlasování o vyrovnání státu s církvemi o den dříve. Výhrady k určitým krokům vlády mají ale dlouhodobě někteří lidovci. Šéf jejich klubu Pavel Severa nicméně věří, že budou hlasovat jednotně. "Jsem přesvědčen, že žádný z poslanců KDU-ČSL nemá tak závažný důvod, aby vyslovoval nedůvěru vládě," uvedl Severa.

Sociálním demokratům pravděpodobně vyjdou vstříc zákonodárci z řad KSČM. Pro Radiožurnál to naznačil předseda klubu Pavel Kováčik. "Tato vláda si důvěru nezaslouží, my jsme jí důvěru nedali, takže je třeba, abychom v této situaci, kdy vláda poškozuje občany, například reformním batohem, například ve zdravotnictví, ale i mnohde jinde, jasně řekli, že této vládě nedůvěřujeme i nadále," řekl Kováčik.

Předchozí dva pokusy opozice sesadit Topolánkův kabinet byly loni v prosinci a v červnu neúspěšné. K vyslovení nedůvěry je třeba ve dvousetčlenné komoře aspoň 101 hlas, ČSSD a KSČM mají dohromady jen 97 poslanců. Bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka dnes avizovali, že ani tentokrát ČSSD v její snaze nepomohou. Podle nich je třeba před nadcházejícím předsednictvím Evropské unie zklidnit situaci.

O předchozích hlasováních o nedůvěře Topolánkově vládě čtěte zde:
Vláda přežila hlasování o nedůvěře
Opozice neuspěla; Topolánkova vláda zůstává

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme