ČSSD se s komunisty shodla na referendu o euroústavě

V pražské Kramářově vile v pondělí do pozdního večera jednali lídři Lidového domu a komunistů. Premiér Jiří Paroubek, šéf vládní ČSSD Stanislav Gross, předseda KSČM Miroslav Grebeníček a šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik, takové bylo jejich složení. A témata? Eurokonstituce a referendum o ní a také možnosti spolupráce českých a čínských podniků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novobarokní předměstská vila | Foto: Jan Rosenauer

Premiér informoval představitele KSČM o průběhu evropského summitu a o finanční perspektivě Evropské unie na léta 2007 až 2013. Hlavním bodem jednání byl ale zákon o referendu, jak řekl premiér Paroubek: "O možnostech jak zajistit přijetí tohoto zákona, protože si obě strany myslí, že lidové hlasování je ta nejsprávnější cesta a že by právě čeští občané měli rozhodnout o přijetí či nepřijetí tohoto zákona. To, jestli KSČM má jiný názor v této věci než ČSSD, v tuto chvíli není rozhodující."

Komunistická strana Čech a Moravy nemá podle jejího předsedy Miroslava Grebeníčka se všelidovým hlasováním problém, spíše naopak: "Naprostá shoda je v tom, že chceme věci posuzovat prostřednictvím referenda. Kéž by se podařilo přijmout zákon obecný, anebo alespoň jednorázový."

Koaliční strany se už v sobotu shodly na tom, že referendum o evropské ústavě by se mělo v souladu se závěry bruselského summitu konat do 18 až 20 měsíců. Sama koalice však nemá v parlamentu dost hlasů na to, aby referendum prosadila. Občanští demokraté přitom považují po francouzském a nizozemském odmítnutí nynější znění návrhu euroústavy za mrtvý text, a referendum o něm tedy odmítají. Podobný názor zastává i prezident Václav Klaus.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme