ČSSD se znovu pokusí prosadit přímou volbu prezidenta

Další pokus o zavedení přímé volby prezidenta čeká poslance na dnes začínající schůzi dolní komory. Zatím poslední návrh, který zákonodárci dostanou k hlasování, je z pera sociální demokracie. Vedle zajištění toho, že hlavu státu by měl volit přímo lid, návrh počítá i s konkrétními změnami některých pravomocí prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhá schůze Poslanecké sněmovny | Foto: Tomáš Adamec

„Je zřejmé, že přímo volený prezident by měl být přesněji upravené kompetence. On bude mít velmi silný politický mandát občanů a bylo by dobře, aby potom nedocházelo ke sporu. Proto jasně definujme rozdělení pravomocí mezi vládou a prezidentem,“ řekl lídr ČSSD Bohuslav Sobotka.

Bude podle něj také třeba jasně definovat, kde budou potřeba kontrasignace. „Například u jmenování členů bankovní rady chceme nově, aby byla také kontrasignace ze strany vlády. Také dáváme možnost v případě, kdyby skutečně prezident vážným způsobem porušil ústavu, odvolání takto zvoleného prezidenta parlamentem,“ dodal Sobotka.

ČSSD už s návrhem přišla před volbami, ale sněmovna ho tehdy neschválila. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil nepředpokládá, že by návrh sociální demokracie teď koalice podpořila. Připravit totiž sama chce návrh vlastní. Podle Pospíšila už k tomu ministerstvo zpracovává varianty, ze kterých budou koaliční lídři vybírat. Ve hře jsou dvě možnosti.

„První varianta – jednokolová volba. Vítěz bere vše, je prezidentem. Pak je dvoukolová, kterou máme ve dvou podobách. Jedna podoba, v zásadě senátní varianta - do druhého kola postupují dva nejúspěšnější. A druhá spočívá na principu, že do druhého kola nepostupují pouze dva nejúspěšnější, ale všichni kandidáti, kteří získají určité procento hlasů v prvním kole. Může to být dvanáct, třináct, dvacet. To je otázka případné politické diskuze,“ řekl Pospíšil.

Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme