ČSSD si na sjezdu v Ostravě zvolí nové vedení, favoritem je Sobotka

Projev prezidenta Miloše Zemana a volba vedení, které povede ČSSD do voleb, jsou hlavním programem sjezdu sociálních demokratů v Ostravě. Jediným kandidátem na předsedu nejsilnější opoziční strany je současný šéf Bohuslav Sobotka. Největší boj se tak čeká o místopředsednické posty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Delegáti 37. sjezdu ČSSD budou dnes v ostravské hale Gong volit nové stranické vedení | Foto: Filip Jandourek

Prezident Miloš Zeman přijede sociální demokraty na sjezd nejen pozdravit, ale má pro ně připraven i proslov. Jeho vystoupení bude předcházet samotné volbě nového stranického vedení.

Na to, co hlava státu a exšéf sociálních demokratů svým bývalým spolustraníkům od řečnického pultíku vzkáže, čekají nejen delegáti, ale především Bohuslav Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

První místopředseda ČSSD Michal Hašek byl hostem Ranního interview

„Chce hovořit o své zkušenosti, kterou v minulosti učinil jako předseda sociální demokracie a sociálnědemokratický premiér. Já myslím, že to je přirozená věc. Miloš Zeman se vrací na půdu sociální demokracie takto symbolicky po několika letech a myslím, že pro všechny účastníky sjezdu to bude velmi zajímavé vystoupení,“ říká Sobotka.

První místopředseda strany Michal Hašek si myslí, že se Zeman ve svém projevu bude zabývat především budoucností.

„Předpokládám, že Miloš Zeman přijede v roli prezidenta republiky na náš sjezd jako skutečný státník, velký politik, jako nadstranický prezident, prezident levicový, který nastíní hlavní priority svého prezidentského období, a já doufám, že se ty priority budou v drtivé většině shodovat s programem sociální demokracie,“ míní Hašek.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka bude funkci obhajovat. Nominaci získal ve 12 krajích, protikandidáta zatím nemá. Post statutárního místopředsedy bude obhajovat Michal Hašek s 10 nominacemi, na jeho místo však chce i Lubomír Zaorálek. Na pět míst řadových místopředsedů kandiduje 14 lidí.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach nepředpokládá, že by Zemanova slova mohla volbu nového vedení nějak ovlivnit. „Nemyslím si, že pokud jde o personální složení, to bude mít nějaký zásadní vliv. Ale obecně si myslím, že nový prezident Miloš Zeman ovlivní vývoj této země i vývoj v politických stranách,“ tvrdí Škromach.

Další z místopředsedů, Jiří Dienstbier, který na rozdíl od zbytku vedení odmítl před druhým kolem prezidentské volby Zemana veřejně podpořit, nechce vliv nového prezidenta na ČSSD přeceňovat.

„Já si myslím, že sociální demokracie je silná sebevědomá strana a že si nenechá mluvit do svých vnitřních poměrů zvenčí. Naopak pokud by to někdo zkoušel, reakce může být přesně opačná,“ varuje Dienstbier.

Boj o posty místopředsedů

Stávající předseda ČSSD Bohuslav Sobotka získal nominaci hned ve 12 krajích a zatím nemá protikandidáta. Před dvěma lety se Sobotka o předsednické křeslo utkal se šéfem Asociace krajů Michalem Haškem. Podobný duel podle Haška letos nehrozí. Bude mu stačit, když obhájí křeslo prvního místopředsedy.

„Myslím, že za poslední dva roky se ukázalo, že tandem Sobotka-Hašek funguje ve vedení sociální demokracie velmi dobře. Máme za sebou velmi úspěšné krajské i senátní volby, podpořili jsme přímou volbu prezidenta republiky, mohl bych jmenovat také další záležitosti,“ tvrdí Hašek.

„Já jsem si to vyhodnotil tak, že není doba na nějaké štěpení sociální demokracie a Bohuslav Sobotka má moji důvěru i plnou podporu na ostravském sjezdu. Budu rád, když bude zvolen předsedou ČSSD,“ říká dosavadní první místopředseda, o jehož místo však má zájem dosud řadový místopředseda Lubomír Zaorálek.

V Brně probíhá 36. sjezd ČSSD, Michal Hašek | Foto: Filip Jandourek

Ve vedení strany by chtěl zůstat také Zdeněk Škromach. Podle něj by se před supervolebním rokem 2014 nemělo vedení strany výrazně měnit. Souboj mezi Haškem a Sobotkou se prý letos konat nebude.

„V situaci, kdy nás nejpozději do roka a něco čekají významné volby do sněmovny, do Evropského parlamentu, pak do Senátu a do komunálu, by asi bylo nevhodné opakovat takovýto střet po dvou letech. Je dobré jim oběma dát šanci do budoucna. Pokud jde o ostatní místopředsedy, tam rozhodne sjezd. Myslím, že i tady se většina lidí osvědčila a bude asi pokračovat,“ předpokládá Škromach.

V předsednictvu strany chce zůstat i senátor Jiří Dienstbier. To, že většina členů stávajícího vedení ČSSD bude ve funkci i po ostravském sjezdu, považuje za téměř jisté.

„Vedení fungovalo v zásadě dobře, má za sebou i relativně slušné úspěchy v různých typech voleb, takže není důvod nějak radikální něco měnit. Děláme důsledně opoziční práci, zároveň nabízíme alternativy, říkáme, jak jinak bychom chtěli vládnout v případě, že bychom uspěli především ve volbách do Poslanecké sněmovny,“ poznamenává Dienstbier.

Atmosféru sjezdu také poznamená netradiční zasedací pořádek. Delegáti nebudou sedět u stolů, jak bývalo zvykem, ale v křeslech jako v divadle. To má zabránit intrikaření a kuloárním dohodám.

Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme