Nejdřív ‚velký úklid‘ strany, potom republiky. ČSSD musí ukázat, že je prospěšná, říká Šmarda

Sociální demokracie musí ukázat, že je prospěšná a není to parta „tlučhubů“, řekl v sobotu delegátům sjezdu v Plzni stranický předseda Michal Šmarda. Dříve vládní straně, která předloni na podzim vypadla ze Sněmovny, se podle něj povedlo stabilizovat hospodaření a nyní se musí připravit na evropské, krajské a senátní volby.

Plzeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Šmarda plánuje na sjezdu funkci předsedy strany obhajovat

Michal Šmarda plánuje na sjezdu funkci předsedy strany obhajovat | Zdroj: Profimedia / ČTK

„V některých částech republiky jsme ztratili hodně důvěry. Jsou i kraje, kde si za to můžeme i sami,“ připustil Šmarda, který bude na sjezdu obhajovat pozici v čele ČSSD. Sociální demokraté podle něj musí obyvatele přesvědčit o tom, že jsou odpovědní, že je na ně spolehnutí a že dokážou poradit si s nynější krizi.

Česká republika prochází podle Šmardy jednou z nejhorších krizí související s covidovou epidemií, energetickou situací, válkou na Ukrajině a inflací a zdražováním. V kombinaci s pravicovou konzervativní vládou Petra Fialy (ODS) jde o „smrtící koktejl“, prohlásil Šmarda.

Nešetřil ale ani nynější opozici, která se podle něho tváří levicově, je ale ve skutečnosti populistická. „Musí skončit doba blábolení a neplodných diskusí ve Sněmovně. Politika musí být opět prospěšná lidem,“ zdůraznil Šmarda.

Větší proměna

„Pokud má mít sociální demokracie větší sílu, musí projít mnohem větší proměnou. Pokud máme být silnější, musíme se změnit z gruntu,“ vyhlásil předseda ČSSD, podle kterého nesmí jít jen o novou fasádu na polorozpadlém domě.

Situace je pro ČSSD příznivá. Strana by měla zvedat i témata, která trápí mladé, míní politoložka

Číst článek

Velký úklid, jak Šmarda nazval hospodářskou stabilizaci strany, se podle něj podařil. Dluhy podle něj klesly z téměř čtvrt miliardy korun na jednotky milionů korun.

„Jsme schopni udělat i velký úklid v České republice,“ řekl Šmarda, kterého v souboji o předsednické křeslo vyzve nynější místopředseda a starosta Brna-Líšně Břetislav Štefan. Naprostou většinu krajských nominací na předsedu získal Šmarda.

Delegáti sjezdu budou volit i další členy vedení. Nominace na dosavadních krajských konferencích získali straníci, kteří posty nyní zastávají. Na statutárního místopředsedu má nominace jen Igor Bruzl, na místopředsednické posty pak Daniela Ostrá, Martin Netolický, Karel Machovec a Štefan.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme