ČSSD uvažuje po 140 letech o změně názvu. Nově by se mohla jmenovat jen Sociální demokracie

V nových stanovách, které budou sociální demokraté schvalovat na březnovém sjezdu, se objevil také návrh vedení na zkrácení názvu strany. Česká strana sociálně demokratická by se nově mohla jmenovat pouze Sociální demokracie. Informaci deníku Právo potvrdil serveru iROZHLAS.cz mluvčí ČSSD Petr Vurbs.

Praha (Aktualizováno: 13:46 25. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká strana sociálně demokratická by se nově mohla jmenovat pouze Sociální demokracie | Zdroj: Profimedia

„Jedná se o jeden z návrhů do diskuse, která proběhne na nadcházejícím sjezdu ČSSD v Hradci Králové. Je to návrh, který vzešel z pracovní skupiny pro stanovy, kterou vede místopředseda ČSSD Martin Netolický,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí strany Vurbs.

Průzkum Median: ANO se drží na 30 procentech, Okamurova SPD o dva procentní body oslabila

Číst článek

Podle mluvčího jde jen o jeden z návrhů, které „se budou diskutovat na sjezdu“ a že předseda strany se změnou nesouhlasí. „Předseda ČSSD Jan Hamáček se už dnes (v pátek – pozn. red.) vyjádřil, že tento návrh na změnu názvu strany nepodporuje,“ dodal Vurbs.

Česká strana sociálně demokratická je nejstarší fungující stranou v České republice. Založená byla už 7. dubna 1878 v hospodě u Kaštanu v Břevnově jako Sociálně demokratická strana českoslovanská v Rakousku.

Pokud by ke změně došlo, problémem by se mohla stát nová zkratka Sociální demokracie. SD totiž také bylo označení pro zpravodajskou službu SS Sicherheitsdienst, v jejímž čele stál mimo jiné Reinhard Heydrich, zastupující říšský protektor protektorátu Čechy a Morava a člověk, který bývá označován jako „kat českého národa“.

Podle Vurbse ale nešlo o záměr. „Určitě to nebyl žádný záměr. Předpokládám, že pan místopředseda nevěděl o této podobnosti,“ myslí si Vurbs.

Osobně preferuji zachování současného názvu strany ČSSD, nápad pracovní skupiny připravující nové stanovy zkrátit jej na “Sociální demokracie (SD)” nepodpořím. To je však okrajové téma, mnohem důležitější jsou změny, které chod strany zefektivní, například zeštíhlení vedení.

13:42 – 25. 01. 2019

5 53

Sjezd ČSSD

Sjezd ČSSD bude probíhat o prvním březnovém víkendu v Kulturním domě Střelnice v Hradci Králové. Vyhodnotí dosavadní angažmá ve vládě v pozici menšího partnera hnutí ANO premiéra Andreje Babiše.

,Svůj další život nevidím ve vrcholové politice.‘ Chovanec po téměř šesti letech opustí sněmovnu

Číst článek

Podle nominací zřejmě potvrdí v čele ČSSD Jana Hamáčka, který spolupráci s ANO před rokem vyjednával. Současný ministr vnitra a vicepremiér dosud posbíral osm nominací a nemá protikandidáta. Do funkce prvního místopředsedy kraje nominovaly Romana Onderku, dosavadní místopředseda má podporu sedmi krajů. Mezi kandidáty na řadové místopředsedy se šesti nominacemi dominuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, čtyři získal šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

ČSSD chystá řádný sjezd dva roky po brněnském, kde funkci předsedy obhájil Bohuslav Sobotka. Tehdejší premiér kvůli neuspokojivým předvolebním průzkumům opustil stranickou roli několik měsíců poté. Po slabém výsledku ve sněmovních volbách dali funkce k dispozici i ostatní členové jeho nejužšího vedení, jejichž nástupce vybral mimořádný sjezd loni v únoru a dubnu. Předsednictvo a ústřední výbor ale fungují stále v podobě vybrané v roce 2017.

Protože by při nynějším stavu bylo nutné pořádat sjezd každý rok, sociální demokraté v březnu sjednotí funkční období všech orgánů tak, že předseda a místopředsedové odstoupí a uskuteční se nová volba.

Petr Jadrný, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme