Sociální demokracie kvůli ztrátě sníží o 19 milionů výdaje na platy. Část ze 121 zaměstnanců odchází

Sociální demokracie letos o devatenáct milionů korun sníží výdaje na platy svých zaměstnanců. Radiožurnálu to potvrdil ekonomický ředitel strany Martin Starec. Část ze 121 zaměstnanců ČSSD proto odchází. Personální náklady klesly oproti loňskému roku celkem o třetinu, dodal Starec.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČSSD | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mluvčí ČSSD Barbora Kalátová ani ekonomický ředitel strany nechtěli komentovat, kolik zaměstnanců sociální demokracie celkem propouští. „V letošním roce počítáme s náklady 35 milionů korun, což je o 19 milionů méně, než bylo v roce 2018. Na počtu zaměstnanců se to samozřejmě projeví jejich snížením,“ řekl Radiožurnálu Martin Starec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příspěvek Radiožurnálu o snižování výdajů na platy zaměstnanců ČSSD

Podle předsedy strany Jana Hamáčka dostaly jednotlivé krajské buňky volnou ruku v tom, jak se sníženým rozpočtem na zaměstnance naloží.

„My jsme nemluvili do toho, kolik lidí mají mít na krajích a okresech. My jsme pouze řekli, jaký je finanční strop,“ řekl Hamáček.

Nižší odměny nebo méně lidí

Šéf sociálních demokratů doplnil, že někteří lidé odcházejí, jiným je jejich pracovní poměr převáděn na dohody za nižší odměny. „Řekli jsme jednotlivým krajským výborům ‚toto je částka, kterou máte k dispozici a je čistě na vás, jak s ní budete nakládat‘. To znamená, jestli budou souhlasit, že někoho propustíme, protože tím zaměstnavatelem je centrála a ty peníze potom rozdělíme mezi méně lidí, nebo to bude méně peněz mezi ty samé lidi,“ dodal Hamáček.

Hospodaření politických stran: STAN má milionový zisk, Piráti i sociální demokraté vykázali ztrátu

Číst článek

Například v jihočeské ČSSD podle jejího předsedy Jiřího Zimoly skončilo pět ze sedmi okresních tajemníků. Odchody části zaměstnanců potvrdilo i vedení pražské, moravskoslezské a královéhradecké ČSSD.

Ztráta 33 milionů

ČSSD skončila v loňském roce ve ztrátě 33 milionů korun. Za volby a personální náklady loni sociální demokraté utratili víc, než plánovali. Při představování výroční finanční zprávy to řekl ekonomický ředitel strany Martin Starec. Náklady ČSSD byly loni 167 milionů korun, zatímco příjmy jen 134 milionů korun.

Původně přitom strana plánovala vyrovnaný rozpočet, řekl Starec. „To saldo je tvořeno docela jednoduše. Zhruba 33 milionů korun je tvořeno odpisy 16 milionů korun a zbytek finančních prostředků jsou vesměs ty finanční prostředky, které použily okresy a kraje na financování volební kampaně do obcí a měst a do jedné třetiny senátu,“ vysvětluje.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme