O placení 300 milionů Altnerovi musí rozhodnout soud, říká ke kauze ČSSD exekutor Jícha

O pokračování exekuce vůči České straně sociálně demokratické (ČSSD), která souvisí s jejím sporem s dědici zemřelého právníka Zdeňka Altnera o zaplacení více než 300 milionů korun, musí po úterním verdiktu Ústavního soudu rozhodnout exekuční soud. Ve středu to sdělil soudní exekutor Lukáš Jícha, jehož úřad v Přerově má exekuční řízení na starost.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČSSD dluží dědicům právníka Altnera 338 milionů korun (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Ústavní soud v úterý zrušil odklad vykonatelnosti rozsudku, podle něhož má ČSSD zaplatit dědicům Altnera asi 338 milionů korun. ČSSD pak požádá o další odklad. Po doručení úterního nálezu totiž bude verdikt o nároku Altnerových vůči sociálním demokratům znovu pravomocný a vykonatelný.

Ústavní soud zasáhl do sporu ČSSD s Altnerovými. Zrušil odklad placení 338 milionů

Číst článek

„O dalším vedení exekuce musí rozhodnout exekuční soud. Soudní exekutor bude postupovat naprosto standardně tak, jako by postupoval v jakékoli jiné věci. S ohledem na zákonem uloženou povinnost mlčenlivosti se však exekutor nemůže vyjadřovat k průběhu konkrétního řízení,“ odpověděl Jícha na dotaz, jaký bude postup jeho úřadu po nabytí právní mocí verdiktu.

Pražský městský soud přiznal Altnerovi peníze za to, že ČSSD od roku 1997 zastupoval ve sporu o pražský Lidový dům. Podle rozsudku mu strana měla zaplatit 18,5 milionu korun.

Smluvní pokuta

Hlavní část celkové nárokované sumy tvořila smluvní pokuta, která od podání žaloby do vynesení rozsudku činila 318 milionů. V listopadu 2016 právník Altner zemřel a Nejvyšší i Ústavní soud musel čekat na vyjasnění okruhu dědiců.

ČSSD nabídla Altnerovým dědicům mimosoudní vyrovnání. Nejstarší syn 180 miliónů odmítl

Číst článek

O odkladu vykonatelnosti rozhodl v roce 2016 Nejvyšší soud poté, co obdržel dovolání ČSSD proti verdiktu pražských soudů. Dovolání dosud nevyřešil.

Podle ústavního soudce Jana Filipa nyní Nejvyšší soud buď může opět rozhodnout o odkladu, ovšem vzít v úvahu výtky toho ústavního a lépe vše zdůvodnit, nebo vynést definitivní verdikt o nároku vůči ČSSD.

V období mezi rozsudkem odvolacího Městského soudu v Praze a odkladem vykonatelnosti byl verdikt pravomocný a vykonatelný. ČSSD přesto odmítala Altnerovi peníze poslat.

Odůvodňovala to obavou, že v případě úspěchu u Nejvyššího soudu už by peníze nedostala zpět. Uspokojovala proto jen Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásili.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme