ČSSD stáhla kandidaturu Zaorálka, čtvrtá volba opět neúspěšná

Sociální demokraté oficiálně stáhli kandidaturu Lubomíra Zaorálka na funkci šéfa Poslanecké sněmovny. Zaorálek byl jediným kandidátem, a tak čtvrtá volba skončila nezdarem a do 10 dnů musí následovat další. Strany chtějí do té doby vyjednávat o programu trojkoalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Paroubek a M. Topolánek | Foto: ČTK

Poslanci se dnes sešli ke čtvrté volbě nového předsedu Poslanecké sněmovny. Jediným kandidátem na tento post byl tentokrát sociální demokrat Lubomír Zaorálek.

Ještě před schůzí oznámil předseda ČSSD Jiří Paroubek, že užší vedení Lidového domu rozhodlo, že Zaorálkovu nominaci nestáhne.

Občanští demokraté dali najevo, že zatím Zaorálka ve volbě do čela Poslanecké sněmovny nepodpoří. ODS chtěla, aby se volba odsunula o týden. Do té doby hodlá vyjednávat.

Kandidaturu Lubomíra Zaorálka pak ČSSD stáhla, a protože to byla jediná kandidatura, skončila čtvrtá volba předsedy sněmovny neúspěchem.

Jestli se nakonec trojkoalice ODS, lidovců a zelených s ČSSD shodne, zaleží na rozhovorech, které začnou příští pondělí a mají skončit ve středu. Lídři koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených se už včera dohodli na tom, že budou jednat o svém politickém programu se sociální demokracií.

Šéf občanských demokratů Mirek Topolánek to považuje za úspěch, protože ČSSD uznala trojkoaliční koncept jako diskutovatelný. Zvolení nového předsedy sněmovny ODS podporuje: "My budeme preferovat volbu, pokud dojde k dohodě mezi trojkoalicí a sociální demokracií, tak samozřejmě jsem ochotni přistoupit na volbu kandidáta sociální demokracie. Nicméně, k tomu je ještě do středy daleko."

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že sociální demokracie bude svého kandidáta nominovat ve chvíli, kdy o něm bude mezi stranami panovat shoda. Pokud podle předsedy Strany zelených Martina Bursíka věcná jednání poskytnou koalici dostatečný náznak vůle ČSSD k nalezení podmínek, za kterých by podpořila projekt trojkoalice, potom má reálnou šanci kandidát Zaorálek.

Zvolení předsedy sněmovny je jednou z podmínek pro ukončení ustavující schůze sněmovny. To zase otevře cestu k demisi dosluhující Paroubkovy vlády a vzniku nového koaličního kabinetu pod vedením šéfa ODS Mirka Topolánka.

Další, už pátá volby bude přesně za týden, v pátek 28. července. Termín pro podávání kandidátů na předsedu sněmovny a místopředsedy skončí ve středu 26. července ve 24 hodiny.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme