ČSSD: Trestní odpovědnost by se měla snížit na 14 let jen u závažných činů

Za konkrétní trestné činy by se měly děti trestat už od 14 let. Za ostatní prohřešky by i nadále byly odpovědné až od patnácti. S takovým návrhem dnes přišla sociální demokracie. Mohl by to totiž podle ní být kompromis, který by vyřešit spor mezi zastánci a odpůrci snižování hranice trestní odpovědnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Nejvyšší soud

Vražda, brutální přepadení nebo jiné násilné trestné činy, za ty by měli pykat už čtrnáctiletí. Podle poslance ČSSD Jeronýma Tejce to jsou totiž trestné činy, jejichž závažnost si uvědomují i mladší děti.

"Skutečně objevují se případy, kdy k tomuto dochází, a tito lidé je páchají mnohdy právě s vědomím toho, že nejsou trestně odpovědní," podotkl Tejc.

Ministerstvo spravedlnosti navrhlo 14 let jako hranici trestní odpovědnosti už do nového trestního zákoníku, který je právě ve sněmovně. Vláda ale preferuje současných 15 let.

Šéf resortu Jiří Pospíšil se debatě o možném kompromisu nebrání. Upozorňuje ale na to, že návrh ČSSD není žádnou novinkou. "Tehdejším legislativcům připadal jako relativně komplikovaný, ale já v tuto chvíli nemohu vyloučit, že se k němu případně přikloníme," uvedl Pospíšil.

Hranici trestní odpovědnosti nižší než 15 let má už i řada evropských států. Čtrnáct let pro postihy platí například v Německu. Anglie dokonce tuto hranici snížila na deset let.

Děti po dosažení 14 let by na druhou stranu měly podle ČSSD získat větší pravomoci při rozvodovém řízení. Soudy by od tohoto věku musely respektovat jejich přání, s kterým z rodičů chtějí po rozvodu žít. Podle současné úpravy není názor dítěte pro soudy závazný.

Veronika Malá, Martin Hromádka, Jitka Pilbauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme