ČSSD už Paroubka nechce, pražská organizace jeho návrat zamítla

Krajský výkonný výbor pražské ČSSD v pondělí neschválil návrat někdejšího premiéra Jiřího Paroubka do strany. Ruku pro znovupřijetí do ČSSD nezvedl žádný z členů výboru. ČTK to sdělil mluvčí pražské ČSSD Lukáš Henzl. Podle stanov strany musela jako jeho původní organizace případný návrat posvětit právě pražská ČSSD.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 19:35 19. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý předseda vlády a někdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek (na snímku ze 7. srpna 2013).

Bývalý předseda vlády a někdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek (na snímku ze 7. srpna 2013). | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Souhlas s přijetím Jiřího Paroubka nebyl podpořen žádným členem výkonného výboru. Hlasy jsou rozděleny mezi nesouhlas s usnesením a zdržením se. Efekt je v obou případech stejný,“ řekl Henzl. Proti přijetí zvedlo ruku 12 členů výboru, pět se zdrželo a pro nebyl nikdo.

Paroubek se zřejmě do ČSSD nevrátí. Měli by být rádi, že jim někdo chce pomoct, řekl expremiér

Číst článek

Z ČSSD Paroubek vystoupil v říjnu 2011 a založil stranu Národní socialisté - levice 21. století (LEV 21), která však ve volbách neuspěla. Z čela LEV 21 Paroubek odešel v roce 2014. V politice se tehdy rozhodl skončit, aby se mohl věnovat rodině, podnikání, akademické činnosti a veřejně prospěšným činnostem. Teď se chtěl bývalý předseda ČSSD Paroubek stát členem ČSSD v Cerhenicích na Kolínsku, kde si podal přihlášku do strany.

„Jiří Paroubek už je ze strany dlouho pryč, stavěl kandidátku jiné politické strany, celá léta nespolupracoval se sociální demokracií. Já jsem s ním spolupracoval v minulosti, ale on ze strany odešel svým rozhodnutím,“ řekl místopředseda pražské ČSSD Daniel Hodek Radiožurnálu s tím, že on osobně k Jiřímu Paroukovi žádnou zášť necítí.

Chtěl být morální podporou

Paroubka ke vstupu vyzvali přímo členové cerhenické organizace. Hlasovat o jeho přijetí měli 26. června. Předseda kolínských sociálních demokratů Marek Semerád měl za to, že Paroubek by byl posila. Bývalý předseda ČSSD prý chtěl být podporou „zatím spíše morální“. Cerhenická organizace podle Paroubka nebyla jediná, která mu členství nabídla.

Paroubek, kterému bude v srpnu 65 let, vstoupil do obnovené ČSSD v roce 1989. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi. Do nejvyšší politiky naplno vstoupil v dubnu 2005. Byl premiérem a předsedou strany.

Sjezd ČSSD v Brně, Lubomír Zaorálek | Foto: Filip Jandourek

Proti návratu Jiřího Paroubka se stavěl volební lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek.

„Pokud někdo odejde z politické strany, to není tak hrozné, někdy jsou důvody a může se vrátit. Ale když někdo dokonce založí politickou stranu a pak získává procenta, která stranu poškodí, tak na to máme v našich stanovách systém, že na takovýto návrat musí být skutečně speciální procedura přijímání. Pokud by se pan Paroubek měl vrátit do sociální demokracie, musela by s tím souhlasit pražská organizace. A pokud je mi známo, tak dává jasně najevo, že o jeho návrat zájem nemá,“ řekl v neděli Zaorálek televizi Prima.

Založil stranu, která šla proti ČSSD. Nechápu, proč se vrací, reaguje Marksová na Paroubkova slova

Číst článek

Ani premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Paroubkův návrat nepodpořil. „Neměli bychom se vracet do minulosti s lidmi, kteří na sociální demokracii opakovaně útočili a snažili se stavět konkurenční politické subjekty. ČSSD by se měla sjednotit kolem volebního lídra a orientovat se na budoucnost,“ uvedl Sobotka.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) serveru iROZHLAS.cz řekla, že Paroubek nikdy neměl ze strany odcházet. „Neměl vůbec žádný důvod. Ale když už to udělal, otočil se k ČSSD zády, založil si vlastní stranu, tak nechápu, proč se teď vrací,“ prohlásila Marksová.

dab, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme