ČSSD v prvním kole uspěla s omezením výdajů stran na volební kampaně

Omezení stranických nákladů při volební kampani na 80 milionů korun ročně prosazují senátoři ČSSD. I s tím počítá jejich návrh novely zákona o sdružování v politických stranách a hnutích. Předloha dnes prošla v horní parlamentní komoře v prvním čtením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jeden z autorů novely, senátor a místopředseda sociálních demokratů Jiří Dientsbier tvrdí, že se tak zajistí průhlednější financování politických subjektů a zároveň zamezí různým korupčním tlakům.

„V zásadě je tam několik okruhů a věcí, které se snažíme řešit. Jedno je způsob financování volebních kampaní, počínaje limity, které by měly být pro volby do Sněmovny, do Evropského parlamentu a do krajských zastupitelstev ve výši 80 milionů za posledních 12 měsíců před dnem voleb a tři miliony za každého kandidáta v senátních volbách,“ řekl pro Rádio Česko Jiří Dienstbier.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Milady Richterové o snížení výdajů politických stran na volební kampaně na Rádiu Česko.mp3

Dodal, že zároveň veškeré výdaje na kampaň by měly jít ze speciálního účtu, který by měl být založen pro kampaň a po jejím skončení by politická strana byla povinna předložit Poslanecké sněmovně vyúčtování, jehož součástí by byl i výpis z tohoto zvláštního účtu tak, aby byly sledovatelné veškeré položky, které strana na kampaň vynaložila.

„Stejně jako pro strany se počítá navíc i s limitem pro jednotlivé kandidáty ve výši 300 tisíc korun ve všech typech upravovaných voleb,“ upřesnil Jiří Dienstbier.

Pokud jde o dary, které dávají sponzoři politickým stranám, zavádí se pravidlo zcela zakazující poskytovat dary politickým stranám ze strany právnických osob a pokud jde o fyzické osoby, mohou dary poskytovat pouze pokud jednají vlastním jménem na vlastní účet, což znamená, že nemohou vystupovat jako zprostředkovatelé pro někoho jiného. Limit pro fyzické osoby činí jeden milion korun.

Návrhem novel zákona o sdružování v politických stranách a hnutích se budou ještě podrobněji zabývat příslušné výbory. Jiří Dienstbier očekává „více než slušnou“ podporu, protože návrh podepsali senátoři ze čtyř politických stran – ČSSD, KDU-ČSL, Severočeši a KSČM.

ODS návrh kritizuje

Naopak senátoři za ODS návrh kritizují. Podle člena ústavně-právního výboru horní komory parlamentu Jaroslava Kubery předloha nevychází z potřeby zlepšit současný stav a je vysloveně populistická.

„Já ze své zkušenosti musím říct, že peníze volby nevyhrávají. Je to veliký omyl všech politických stran,“ uvedl Jaroslav Kubera.

Dodal, že vláda připravuje podobné opatření.

„Určitě by vláda měla připravit nějaké rozumné opatření bez dalších úřadů, poměrně jednoduché, které by zprůhlednilo financování politických stran, ale tento návrh tím rozhodně není,“ řekl Jaroslav Kubera.

Milada Richterová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme