ČSSD v Senátu prosadila omezení otevírací doby obchodů o svátcích

Senát v prvním čtení podpořil návrh, aby během státních svátků zůstaly zavřené některé obchody. Návrh v horní komoře prosadila ČSSD. Podle předkladatele návrhu Františka Bublana se má zákaz týkat velkých prodejen nad 200 metrů čtverečních nebo třeba zastaváren. ODS to označila za zásah do svobodného podnikání a omezování lidské svobody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britské obchodní řetězce se domluvily na férových cenách | Zdroj: Reuters

„Jednalo by se pouze o velké prodejny, které mají plochu nad 200 metrů čtverečních. Týkalo by se to třeba zastaváren, výkupen sběrných surovin. Netýkalo by se to lékáren, letišť, prodejen v nemocnicích,“ upřesnil Bublan.

Bez omezení by mohly fungovat i čerpací stanice, vlaková a autobusová nádraží nebo obchody na letištích. Omezení by se naopak plně vztahovalo na zastavárny, sběrny odpadů a provozovny obchodující s použitým zbožím, kde by platilo bez ohledu na velikost prodejní plochy.

Senátor ODS Jaroslav Kubera návrh označil za návrat k sociálnímu inženýrství. „Stát zase chce říkat – a ty důvody jsou úžasné – že prý je to proto, aby lidé netrávili víkendy v supermarketech a v obchodních centrech, což já nepovažuji za dobré užívání volného času, ale je to jejich věc, jejich svoboda.“

Pokud by návrh prošel, obchody by zůstaly zavřené 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den by mohly mít otevřeno jen do 12 hodin.

Za porušení zákazu by obchodníkům hrozila pokuta do jednoho milionu korun, za opakované porušení až pět milionů korun.

Návrh před dalším schvalováním ještě projednají senátní výbory.

Lucie Husárová 1, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme