ČSSD potvrdila lídra Zaorálka a vábí voliče: dobrá země, 40 tisíc průměrný plat i milionářská daň

Sociální demokracie v programu pro říjnové sněmovní volby slibuje lidem dobrou zemi pro život, průměrný plat 40.000 korun měsíčně, progresivní zdanění i milionářskou daň nebo rychlejší zdravotní péči. Program představila v rámci stranické konference v Praze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální demokraté si potvrdili Lubomíra Zaorálka jako lídra podzimních voleb | Foto: ČTK

Zvýšení platů na čtyřicetitisícovou úroveň slibuje sociální demokracie do pěti let, tedy v době delší než je volební období Sněmovny. "Chceme docílit tak rychlého růstu mezd, aby v roce 2022 byla průměrná mzda přinejmenším 40.000 korun," uvádí se v programu.

Zvyšování mezd, zlepšení ekonomiky. ČSSD stojí za úspěch vlády, řekl Sobotka

Číst článek

Minimální mzdu chtějí sociální demokraté zvýšit do roku 2022 alespoň na 16.000 korun; zákonem chtějí zaručit její pravidelné navyšování, aby činila minimálně 40 procent průměrné mzdy. ČSSD slibuje také pětitýdenní dovolenou pro všechny zaměstnance. Aktuálně je průměrná mzda v ČR 27.889 korun a minimální 11.000 korun.

V oblasti daní sází ČSSD na progresivní zdanění a zrušení superhrubé mzdy. "Zavedeme progresivní zdanění příjmů fyzických osob a tím snížíme daně a zvýšíme příjem 98 procent zaměstnanců," uvádí program. "Snížíme daně malým a středním podnikům a zavedeme spravedlivé progresivní zdanění velkých firem s vysokými zisky," stojí v programu. Zdanění

Výměna lídra může ČSSD vyjít draho. Půjde nachystaná kampaň k ledu?

Číst článek

nemine podle ČSSD ani banky.

Sociální demokrace chce zavést také daň z prodeje podílů firem či akcií na stejné úrovni, jako jsou daněny dividendy. Na majetek nad 50 milionů korun plánuje zavést dědickou a darovací daň na úrovni procent a u majetku nad 100 milionů korun ve výši 15 procent.

Zrychlení zdravotní péče podle ČSSD přinese například postupná digitalizace zdravotnictví, která by měla zkrátit čekací doby u lékaře. "Zavedeme urgentní příjem v každé nemocnici poskytující služby akutní péče," slibuje ČSSD.

Ústřední výkonný výbor ČSSD také v sobotu dopoledne potvrdil nedávnou rošádu, která změnila hlavní volební tvář kampaně. Jako lídra boje o sněmovnu schválil ministra zahraničí Zaorálka, který nahradil premiéra Sobotku. V posledním usnesení poděkovalo vedení strany Sobotkovi za jeho práci.

K současné složité pozici strany se vyjádřil i europoslanec Jaroslav zavadil. „Sociální demokracie poměrně hojně naplnila svůj program, se kterým šla do voleb. I přesto ty výsledky jsou takové, jaké jsou. To je asi tím, že to neuměla prodat, jinak tomu nerozumím. Takže v první řadě by se mělo znova všechno zrekapitulovat – co se všechno odehrálo v Parlamentu a ve vládě," okomentoval Zavadil.

S kritikou programu se ozvala ODS, podle které socialisté například nabízejí komplikovanější daně, než jsou dnes. Splnění programu ČSSD by podle občanských demokratů znamenalo další zadlužení země.

Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska se sociální demokraté snaží dostat zpátky své bývalé levicové voliče. Není to program pro budoucí prosperitu a konkurenceschopnost země, uvedl Kalousek. Šéf ANO Andrej Babiš v České televizi uvedl, že sociální demokraté pravidelně svůj program neplní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme