ČSSD se rozhodla zůstat ve vládě, pro odchod hlasovalo pouze 11 ze 42 členů vedení

Předsednictvo ČSSD v pátek nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.

Praha (Aktualizováno: 23:02 23. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČSSD

ČSSD | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Usnesení o odchodu z vlády na jednání předložili zástupci jihomoravské sociální demokracie. O opuštění kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) již dříve mluvila také ústecká ČSSD. Jejich zástupcům vadilo, že vedení strany neprosadilo do čela ministerstva kultury svého kandidáta Michala Šmardu. Ten na kandidaturu tento týden rezignoval.

Hamáček bude nadále v čele sociálních demokratů, shodl se poslanecký klub. Členem zůstává i Foldyna

Číst článek

Při hlasování o odchodu z vlády se zdržel místopředseda strany Roman Onderka, který náleží do jihomoravské organizace. Svůj postoj odůvodnil nesouhlasem s tím, jak někdy koalice s hnutím ANO funguje. Zasednout by proto měla koaliční rada. Podle Onderky nejde o zásadní spory, které by měly vyvrcholit odchodem ČSSD z vlády.

„Je to běžný politický život, kdy máme určité problémy, máme trochu jiný pohled na to, jak některé důležité věci z koaliční smlouvy řešit. To si musíme vyříkat,“ řekl. Vadí mu například některá vyjádření týkající se sporu o obsazení postu ministra kultury.

Již během dne jednal poslanecký klub ČSSD. Jeho předseda Jan Chvojka novinářům řekl, že žádný ze 13 přítomných poslanců nedal najevo, že by chtěl vystoupení z vlády. Jeho kolega poslanec Václav Votava nicméně v sms zprávě pro server iROZHLAS uvedl, že pokud by byl na předsednictvu návrh na usnesení odejít z vláda, tak by ho podpořil.

„Není to tedy tak, že nikdo z přítomných poslanců na klubu nedal najevo, že by chtěl vystoupení z vlády, jak je interpretováno vyjádření předsedy klubu Chvojky. Na předsednictvu jsem také pro odchod z vlády hlasoval,“ řekl Votava.

Atmosféra pátečního předsednictva podle Hamáčka nevybočovala ze standardního jednání vedení ČSSD. „Byla to otevřená, přátelská diskuse,“ řekl. Dodal, že o jeho odchodu z čela strany se nehlasovalo.

Boj o Senát a kraje

Po jednání stranického předsednictva ČSSD také oznámila, koho vyšle do boje o Senát. Na Vysočině bude příští rok o křeslo senátora usilovat místopředseda strany a nedávný kandidát na ministra kultury Michal Šmarda.

Staněk považuje nominaci Zaorálka za dobrou volbu, na spolupráci se těší i Maláčová

Číst článek

Šmarda, který je starostou Nového Města na Moravě, dnes na předsednictvu požádal spolustraníky, aby se pokusili v následujícím roce být co nejjednotnější. „Abychom pokud možno ubrali ze svých ambicí, vytvořili silný tým, který povede sociální demokracii v krajských a senátních volbách,“ řekl novinářům. Nadcházející volby označil pro sociální demokracii za „naprosto klíčové“. „Výsledek v těchto volbách předznamená výsledek v České republice na dlouhá léta dopředu,“ řekl.

Do boje o senátorské křeslo chce vedení strany také vyslat současného místopředsedu Senátu a bývalého šéfa horní komory Milana Štěcha. Dále předsednictvo rozhodlo, že v krajských volbách za rok stranickou kandidátku na Vysočině povede současný hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

Krajské a senátní volby se budou konat příští rok na podzim. V Senátu se bude opět obměňovat třetina křesel.

V senátních volbách budou příští rok na Vysočině voliči vybírat nového zástupce v horní komoře Parlamentu v obvodu Ždár nad Sázavou. V minulých volbách tam uspěl František Bradáč (KDU-ČSL), který v druhém kole porazil Dagmar Zvěřinovou (ČSSD). Na Pelhřimovsku bude své křeslo obhajovat Štěch, který před šesti lety porazil Ivo Jahelku (za TOP 09).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme