ČSSD vylučuje před podzimními volbami jakoukoliv koalici s ODS

Česká strana sociálně demokratická odmítá, že by šla v krajích do velkých koalic s občanskými demokraty. V České televizi to potvrdil předseda strany Jiří Paroubek. Řekl to poté, co ČSSD představila svůj Program naděje, se kterým chce uspět v podzimních volbách do Senátu a krajských zastupitelstev. Sociální demokraté současně tvrdě kritizují i zahraniční politiku současné vládní koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Marián Vojtek

Sociální demokraté se vymezují především vůči vládnoucím občanským demokratům. Ti teď Senát a krajská zastupitelstva velkou většinou ovládají. Šéf ČSSD Paroubek zdůrazňuje: "Chci ubezpečit všechny občany, že do konce tohoto volebního období žádná koalice s Občanskou demokratickou stranou nepřipadá v úvahu. Nejlepším a nejčistějším řešením by byly mimořádné volby. Ale chápu, že pánové se svých pozic budou držet velmi silně."

Zmíněný Program naděje, který má dopomoci k úspěchu v podzimních volbách do Senátu a krajských zastupitelstev, je výsledkem dnes skončené dvoudenní programové konferenci v Pardubicích.

ČSSD bude prosazovat přímou volbu prezidenta

Sociální demokraté se hlásí k přímé volbě prezidenta všemi občany, i když jim možná hrozí kandidatura bývalého sociálně-demokratického premiéra Miloše Zemana. Bývalý předseda ČSSD totiž nevyloučil návrat do politiky. Současný předseda sociálních demokratů Paroubek nebyl prohlášením v době programové konference strany překvapen. Jak řekl v České televizi, je to už několikáté prohlášení lidí kolem Zemana o návratu bývalého šéfa ČSSD do politiky.

Šéf ČSSD Paroubek se vyjádřil takto: "Já z toho nemám žádné spalničky, že někdo načasoval ten asi pátý vstup Miloše Zemana zpátky do politiky zrovna na den programové konference ČSSD. Pokud jde o přímou volbu, už jsme předložili návrh zákona, který jde tímto směrem. Chceme jednat se Zelenými a dalšími poltickými stranami, které jdou touto cestou."

ČSSD nesouhlasí s jednáním o radaru a s uznáním Kosova

Při diskusi o zahraniční politice sociální demokraté tvrdě napadli jednání současné koaliční vlády se Spojenými státy americkými o umístění protiraketového radaru ve vojenském újezdu v Brdech. ČSSD je podle předsedy Jiřího Paroubka pro spojenectví s Amerikou, není prý ale pro vazalství.

Sociálním demokratům se nelíbí ani na česká zahraniční politika vůči Balkánu a speciálně Kosovu. Český kabinet nedávno uznal nezávislost této bývalé srbské provincie. Podle exministra zahraničí, sociálního demokrata Jana Kavana totiž Kosovo není soběstačný stát, ale protektorát: "Tady je na České republice, aby zkusila prolomit současnou patovou situaci a vyzvat k obnovení jednání o kompromisu, který by uspokojil jak Prištinu, tak Bělehrad." Srbsko před několika dny dokonce stáhlo kvůli Kosovu svého velvyslance z Prahy.

Vilém Janouš, Drahomíra Bačkorová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme