ČSSD vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Tentokrát kvůli aféře kolem Kalouska

Sociální demokraté vyvolají ve sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Důvodem je aféra kolem ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) ohledně případu nákupu letadel CASA. Podle premiéra Petra Nečase nejnovější spor mezi ministrem financí a policejním prezidentem zůstává v rovině tvrzení proti tvrzení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve sněmovně

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve sněmovně | Zdroj: ČTK

Informaci o vyvolání hlasování o nedůvěře vládě oznámil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Řekl, že podle něho už neexistuje jiná možnost, jak vyvíjet tlak na to, aby byl Kalousek z vlády odvolán.

„Poté, když jsme vyčerpali všechny možnosti, jak vyjádřit svoji vůli po odvolání ministra financí, nemáme v případě nečinnosti premiéra jinou možnost, jak dále vyvíjet tlak na odchod ministra financí Miroslava Kalouska z vlády, než je právě toto hlasování o vyjádření nedůvěry vládě,“ vysvětlil Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O telefonátech ministra Kalouska diskutovali v Ozvěnách dne poslanec TOP 09 Stanislav Polčák a poslanec ČSSD Stanislav Křeček

Sociální demokraty podpoří při hlasování o nedůvěře kabinetu i Věci veřejné.

Sněmovní bezpečnostní výbor po projednání telefonátů mezi ministrem financí a policejním prezidentem doporučil premiérovi Petru Nečasovi (ODS), aby Kalouska odvolal. Prosadili to opoziční poslanci. Zástupci ODS a TOP 09 na protest před hlasováním ze sálu odešli.

Nečas: Telefonáty ať prověří inspekce

Podle předsedy vlády ale spor mezi ministrem a policejním prezidentem o obsah Kalouskových telefonátů zůstává v rovině tvrzení proti tvrzení. Celou věc by proto podle něj měla prověřit Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Stejného názoru je i poslanec TOP 09 Stanislav Polčák: „Pan ministr říká: Já jsem schopen podat vysvětlení, lidé, kteří se mnou jeli v autě taky. Pan policejní prezident chce jít na detektor lži. Je to zvláštní situace, na druhou stranu myslím si, že generální inspekce ji může vyšetřit; budeme za to asi všichni vděční.“

„Možná, že je to poučení pro pana ministra v tom slova smyslu, že by se již příště nemusel dopouštět těchto klasických telefonátů, ale já bych chtěl taky vědět, kolikrát případně volal správcům jiných kapitol, aby se dokládalo, že to je jeho běžný postup, běžná praxe. Že on prostě takhle jedná,“ uvedl Polčák v Ozvěnách dne.

Křeček: Rozpad vlády v přímém přenosu

Naopak podle sociálně demokratického poslance Stanislava Křečka nemá žádný smysl šetřit obsah Kalouskových telefonátů.

„Jednak to vyšetřit nemůžeme, jednak tím pochybujeme o pravdomluvnosti významných funkcionářů – jeden prostě neříká pravdu, čímž se celá vládní koalice, celá sestava, která vládne, dostává do podivného světla. Ale znovu říkám, kdyby pan Kalousek byl z opozice a stěžoval si na provokaci policie, tak tomu rozumím, je to třeba šetřit.“

„A tady přece je třeba vyšetřit, co se děje v té vládě. Jestli má pan Kalousek pravdu, tak přece předseda vlády musí něco dělat. Nemůže to nechat jen tak, že to nějaká inspekce vyšetří. Vždyť je rozpad vlády v přímém přenosu,“ tvrdí Křeček.

Policejní prezident Petr Lessy ve čtvrtek přišel s tím, že mu Kalousek na začátku července volal a napadal práci vyšetřovatelů kauzy kolem nákupu letounů CASA.

Ministr měl údajně říci, že brzy budou všichni ‚odstíháni‘. Kalousek to popírá a žádá důkazy. Pokud je prý policejní prezident má, odstoupí z funkcí a odejde z veřejného života. Jinak by měl prý odejít Lessy.

Bezpečnostní výbor doporučil premiérovi, aby odvolal Miroslava Kalouska

Číst článek

Volali jsme si hlavně kvůli penězům na passaty, tvrdí Kalousek. Lessy to popírá

Číst článek

Martin Drtina, mta, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme