ČSSD vyzvala banky, aby nevstupovaly do druhého pilíře penzijního spoření, chce ho zrušit

Penzijní reformu ohrožuje nejistota. Opoziční ČSSD dnes vyzvala finanční instituce, aby nevstupovaly do druhého pilíře penzijního spoření. Už včera se k tomu rozhodl penzijní fond ING. K důchodové reformě navíc chybí prováděcí zákon, který vetoval prezident a není jisté, jestli bude mít koalice dost hlasů na to, aby jeho veto přehlasovala.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Mládek

Jan Mládek | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

"Pokud nebude schválena ona technická reforma, tak druhý pilíř nemůže od 1. ledna běžet. Vláda totiž nemá jak poslat peníze ze sociálního pojištění do oněch fondů. Z technických důvodů by to proto měli odložit nejméně o rok, spíše o dva,“ tvrdí stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek.

ČSSD navíc podle něj vidí druhý pilíř jako zbytečný a pokud bude vládnoucí stranou, pak ho zruší. „Respektive sloučí případně založené fondy s fondy ve třetím pilíři. Lidé, kteří si tam tedy něco uspoří, to budou mít ve třetím pilíři,“ řekl Mládek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek a analytička Lidových novin Lenka Zlámalová ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu

Analytička Lidových novin Lenka Zlámalová připomněla, že Jan Mládek je dlouhodobým přesvědčeným odpůrcem spoření do soukromých penzijních fondů.

„Druhá věc je, že šéf Asociace penzijních fondů a šéf ING Jiří Rusnok je sociální demokrat, bývalý ministr financí a náměstek ministra práce v barvách ČSSD, aby byla jasná politická a ideová linka, která tam je,“ upozornila Zlámalová.

Licenci k provozování penzijního spoření má v Česku devět společností. ING, Penzijní fond České spořitelny, ČSOB Penzijní fond Stabilita, Penzijní fond České pojišťovny, Penzijní fond Komerční banky, Aegon PF, Generali, Allianz a Raiffeisenbank. Kromě ING zatím žádný z těchto fondů neoznámil, že by si svůj zájem rozmyslel.

Druhý pilíř má umožnit lidem, aby neodváděli na státní důchodový účet celou povinnou částku, ale aby si mohli tři procenta z ní ukládat u penzijního fondu. Museli by k tomu zároveň přidat dvě procenta ze svého platu.

S připravenou reformou penzí nesouhlasí velká část společnosti. Podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM/MARK chce do druhého pilíře vstoupit jenom devět procent Čechů v produktivním věku. Naopak téměř 75 procent o něj nemá zájem a ostatní ještě nevědí.

Igor Maňour, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme