Sociální demokracie předloží zákon zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

ČSSD předloží 20. května vládě návrh zákona, kterým se od ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek na 300 000 korun. Nebude se týkat jen nově narozených dětí. Komentář k zákonu plánuje sociální demokracie na nedělní odpoledne, uvedlo tiskové oddělení strany. O předložení zákona informoval v České televizi také vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. Předložení bez koaliční dohody Hamáček odůvodnil obavou o včasné projednání zákona.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální demokracie podle Hamáčka preferuje, aby navýšený rodičovský příspěvek dostala co nejširší skupina rodičů. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Špičky ANO a ČSSD v březnu ohlásily dohodu na zvýšení příspěvku na 300 000 korun z 220 000 korun pro nově narozené děti. Po kritice však obě koaliční strany chtějí přidat i těm, kdo budou příspěvek dostávat v době, kdy opatření začne platit. Ke konkrétní podobě strany dosud nedospěly.

‚Pojmenovali jsme to banky nebo děti.‘ Maláčová hledá osm miliard na zvýšení rodičovské pro všechny

Číst článek

Po dlouhých debatách sociální demokracie přichází s návrhem, aby byl navýšen rodičovský příspěvek všem rodinám, které k 1. lednu 2020 čerpají rodičovský příspěvek. Aby dostaly šanci ji vyčerpat, budou rozhodující dva faktory, a to věk dítěte a také nastavení rodičovského příspěvku, ten takzvaný denní vyměřovací základ, Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Dodala, že čím mladší dítě rodina má, tím větší šanci vyčerpat navýšený příspěvek bude mít. Teď podle ní 54 procent rodin čerpá rodičovskou 6000 až 8000 korun měsíčně. Nově by mohly tyto rodiny dostat až 12.000 korun. Návrh podle Maláčové přiznává zvýšený příspěvek až 80 procentům rodin s dítětem do čtyř let.

Předkládaný návrh podle Maláčové odpovídá původnímu návrhu ministerstva financí. Ustupuji od svého původního návrhu, který si myslím, že by byl nejspravedlivější, a v rámci kompromisu se snažíme přijít s takovou verzí, která by měla mít podporu koaličního partnera a také podporu ve Sněmovně, podotkla.

Žádný kompromis. Maláčová chce prosadit svůj původní návrh na zvýšení rodičovské pro všechny

Číst článek

Maláčová také v pondělí řekla, že vládní koalice má nejvyšší čas na to, aby nalezla na podobě zvýšení rodičovského příspěvku dohodu. Jinak podle ní nebude jistota, že se opatření podaří prosadit včas bez zrychleného legislativního procesu ve Sněmovně.

Podobně se v neděli vyjádřil i Hamáček. Řekl, že ČSSD návrh zákona předloží vládě 20. května. „Ten čas utíká a pokud máme naplnit náš slib, že navýšíme rodičovský příspěvek na 300 000, tak ta legislativa se musí spustit,“ řekl. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) podle něj chtěl o tématu diskutovat při vyjednávání o státním rozpočtu. „Bojíme se toho, že to může být do jisté míry zdržovací taktika, aby se najednou v létě ukázalo, že už jsme to nestihli,“ poznamenal.

,Děti nebo banky‘

Podle Maláčové budou rozpočtové dopady 8,6 miliardy korun. Peníze by vyčlenila z digitální daně a z navrhované sektorové bankovní daně. „Hnutí ANO si musí vybrat, buď děti, nebo banky,“ komentoval Hamáček. Babiš jako alternativu k sektorové dani navrhuje vytvoření investičního fondu ze zisků bank.

Rodičovský příspěvek se zvýší všem, slíbil Babiš nespokojeným rodičům. Ti mu přinesli použité pleny

Číst článek

Sociální demokracie podle Hamáčka preferuje, aby navýšený rodičovský příspěvek dostala co nejširší skupina rodičů. Za nejspravedlivější by považoval, aby ho dostali všichni rodiče, kteří mají dítě mladší čtyř let. Očekává ale nesouhlas hnutí ANO a hledání kompromisu.

Zvýšení rodičovské slíbila Babišova vláda v programovém prohlášení. Podle původního záměru koaličních stran se měla dávka zvednout letos od pololetí o 40 000 korun a o zbytek pak do konce volebního období. V listopadu ale koalice oznámila, že rodičovskou zvýší rovnou o 80 000 korun od roku 2020, a to všem. V březnu se ale kvůli zpomalování ekonomiky a úsporám v rozpočtu dohodla na tom, že by víc měli dostat od ledna jen rodiče novorozenců. Tuto variantu Maláčová označila za „úspornou, ale ne spravedlivou“. Nejlogičtější by podle ní bylo přidat všem rodičům s nejmladším dítětem do čtyř let. Koncem března řekla, že má připraveny ještě dvě záložní varianty.

Dohoda vládních stran vyvolala mezi rodiči nevoli a vzniklo několik iniciativ včetně facebookové skupiny Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek!. Babiš zástupcům rodičů řekl, že za nejvhodnější považuje zvýšení dávky všem, kteří ji budou zrovna dostávat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme