ČSSD zatím Altnerovi nezaplatí, rozsudek prý ještě nenabyl právní moci

ČSSD počká s odesláním více než 300 milionů korun bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi za zastupování ve sporu o Lidový dům. Jeho právník si zatím nepřevzal písemné odůvodnění rozsudku a ten tak pravděpodobně nenabyl právní moci. Nezačala tak nejspíš běžet třídenní lhůta stanovená soudem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidový dům v Praze | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Strana nicméně ujišťuje, že peníze má připravené. Na ČSSD se navíc obrátily na dvě desítky Altnerových věřitelů.

Těm bývalý advokát dluží přes 20 milionů korun. Sociální demokracie se teď bude chtít domluvit jak s Altnerem, tak jeho věřiteli, aby se platba odložila do doby, než Nejvyšší soud rozhodne o dovolání. To strana podala v pátek.

„Nejdříve musí být vypořádány závazky exekutorů, to znamená, nepošlou se peníze panu Altnerovi rozhodně v pondělí, protože přednost mají exekutoři, je tam finanční úřad, sociální správa, zdravotní pojišťovny a podobně,“ upřesnil mluvčí advokátní kanceláře zastupující ČSSD Jiří Chvojka.

Jak dodal, Nejvyšší soud by mohl vydat v celé věci předběžné opatření zhruba do měsíce.

Altnerův právník se jednání nebrání

Altnerův advokát Václav Veselý Českému rozhlasu řekl, že si ještě rozsudek nevyzvedl z datové schránky, a ten tak pravděpodobně nenabyl právní moci. Podivil se ale informaci, že by ČSSD zatím nechtěla jeho klientovi peníze poslat. A to i přes exekuční příkazy vůči Altnerovi.

„Právníci se nemají o čem domlouvat s exekutory, protože titul pro zaplacení máme my, a já se domnívám, že exekutoři zatím nemají žádný titul vůči sociální demokracii, aby po ní chtěli zaplatit,“ říká Veselý.

Jednání s právníky sociální demokracie se ale nebrání a v příštím týdnu se s nimi chce sejít.

ČSSD si vezme úvěr a bude šetřit

Ústřední výkonný výbor ČSSD dnes také schválil vzetí úvěru. Strana kromě něj odsouhlasila i úsporná opatření. Sociální demokraté tak budou muset omezit výdaje na volební kampaň. Do regionů ČSSD pošle 70 až 80 milionů korun, původně se počítalo se sto miliony.

Kromě toho se bude šetřit i na zaměstnancích. Do konce tohoto roku chce strana zrušit 22 míst přímo v Lidovém domě, v regionech pak bude krátit úvazky. Celkem by tak letos měla ČSSD ušetřit 55 milionů korun.

Vedení ČSSD schválilo stamilionový úvěr na zaplacení právníkovi Altnerovi

Číst článek

Spor o Lidový dům začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci s tím, že za pomoc mu bude vyplacena smluvní odměna ve výši deset procent z hodnoty Lidového domu. Podmínkou bylo, že se Altnerovi podaří, aby ČSSD dostala objekt zpět do vlastnictví.

ČSSD nakonec v roce 2000 Lidový dům získala. Sociální demokraté tvrdí, že Altnerovi zaplatili téměř 17 milionů, ale právník chtěl další mnohamilionové částky. Proto na konci roku 2000 podal žalobu, soudy spor pravomocně ukončily poslední březnový den.

Spor o odměnu za soud o Lidový dům | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme