‚Resort by měl hájit pacienty, ne pojišťovny.‘ ČSSD chce koaliční jednání k situaci ve zdravotnictví

ČSSD chce svolat jednání vládní koalice k situaci ve zdravotnictví. Podle předsedy sociální demokracie a vicepremiéra Jana Hamáčka je kvůli podfinancování vážně ohrožena kvalita péče o občany. ČSSD to v pátek uvedla v tiskové zprávě. Podle strany jsou některé nemocnice těsně před kolapsem, přitom na účtech zdravotních pojišťoven je 55 miliard korun, které se dají využít.

Praha (Aktualizováno: 13:21 6. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Františku | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se ve čtvrtek s odbory a zástupci nemocnic, pacientů a dalších organizací neshodl na přidání peněz do zdravotnictví pro příští rok. Peníze se podle organizací sdružených v tzv. krizový štáb českého zdravotnictví mají vzít z rezerv pojišťoven.

Českému zdravotnictví chybí programy prevence nemocí, pomoci má mezioborová spolupráce lékařů

Číst článek

Pojišťovny pro příští rok navrhly meziroční navýšení 25 miliard korun, odbory chtějí 45 miliard. Podle odhadů bude příští rok pro zdravotní péči 346 miliard korun.

ČSSD v tiskové zprávě uvedla, že zdravotnictví je katastrofálně podfinancované. „Zdravotní pojišťovny mají ve svých rezervách dost peněz. Odborná veřejnost i odbory bijí na poplach, ale ministr zdravotnictví tyto finanční prostředky odmítá uvolnit,“ uvedl.

Samota je stejné zdravotní riziko jako 15 cigaret denně. Na věku nezáleží

Číst článek

ČSSD proto chce ke zdravotnictví svolat zvláštní koaliční jednání. „Ministerstvo zdravotnictví by mělo hájit zájmy pacientů, ne zdravotních pojišťoven,“ uvedl Hamáček.

Šéf ČSSD dodal, že v době hospodářského růstu „není možné nechat finančně krvácet právě zdravotnictví“. „Analýzy ukazují prudký propad v hospodaření, i když se ministr zdravotnictví tváří, že je vše v pořádku. Není. Některé nemocnice, velké i regionální, jsou před kolapsem,“ varoval Hamáček.

Ministra Adama mrzí, že koaliční partner „přistoupil na hru odborářů“, ale zároveň ho těší jejich zájem o zdravotnictví. „S kolegy z ČSSD se velmi rád potkám. Předložím na stůl jasná čísla a argumenty, které ukážou, že realita je jiná. Já samozřejmě vím a nezastírám to, že zdravotnictví má své problémy, ale rozhodně není v krizi. Peníze na zdravotní péči rostou jako nikdy dříve. Sahat v době prosperity takto radikálně na rezervy, které jsou určené na péči o pacienty v dalších letech, ale považuji za hazard s českým zdravotnictvím,“ reagoval ministr Adam Vojtěch.

V pondělí se po jednání vlády sejdou postupně tripartita a po delší prázdninové přestávce i koaliční rada. Jediným bodem programu jednání sociálních partnerů bude růst mezd ve veřejném sektoru. Koalice by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla probrat například strategický rámec přípravy na stárnutí společnosti na roky 2019 až 2025, jehož projednávání toto pondělí přerušila vláda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme