ČSSD zůstává bez místopředsedkyně

Alena Borůvková nebude novou místopředsedkyní ČSSD. I když byla jedinou kandidátkou, ani ve druhém kole tajného hlasování se jí nepodařilo získat od členů Ústředního výkonného výboru potřebný počet hlasů. Pro zvolení místopředsedy je potřeba třípětinová většina všech členů ÚVV. Další volba místopředsedkyně se zřejmě uskuteční až na podzim.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Borůvková

Alena Borůvková | Foto: ČSSD

Aby se Alena Borůvková stala místopředsedkyní ČSSD, muselo by pro ni zvednou ruku přes sto členů Ústředního výkonného výboru strany. Tolik hlasů se jí ale získat nepodařilo, pro Borůvkovou se vyslovilo nakonec jen sedmdesát sedm přítomných. Petr Hulínský, předseda pražské ČSSD, si myslí, že výsledek volby poznamenala nízká účast delegátů. Podle jeho odhadu jich chybělo třicet pět procent.

"Alena Borůvková na výkonném výboru získala dvě třetiny přítomných hlasů. Kdyby byli přítomni všichni delegáti, tak by byla při tomto výsledku bez problému zvolena. Bohužel naše stanovy chtějí tři pětiny ze všech členů Ústředního výkonného výboru a nikoliv nadpoloviční většinu," uvedl Hulínský.

I přes svůj neúspěch je Borůvková se svým výsledkem spokojena: "Já jsem s tím výsledkem, kterého jsem dosáhla, spokojená. Myslím si, že výsledek nebyl špatný. Je to o tom, jaké je to kvórum. Bojovala jsem na sto procent, ale stanovy mluví jasně, a v tuto chvíli už s tím nic neudělám."

Podle stanov sociální demokracie musí být ve vedení ČSSD alespoň jedna žena. Nepodařilo se ji ale zvolit ani po několika pokusech na nedávném sjezdu strany. Podle předsedy sociálních demokratů Jiřího Paroubka by v této otázce mohlo být jasno až na podzim.

"Je pro mě trochu zklamáním, že Alena Borůvková nebyla zvolena. I přesto je ten výsledek výborný - sedmdesát sedm hlasů pro a třicet šest proti. Bohužel nebyla zvolena a volba místopředsedkyně se tak posouvá až na podzim a bude uskutečněna až po volbách do Poslanecké sněmovny," upřesnil předseda strany.

O případných dalších nominacích na post místopředsedkyně lídr sociálních demokratů nechtěl hovořit.

Přečtěte si také:
ČSSD a tři lidovečtí poslanci požadují odchod ministryně zdravotnictví
Škromach v Radiožurnálu: Borůvková je zdatnou političkou

Eva Rajlichová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme