ČSSD zvažuje, že by se při případném druhém pokusu ujala sestavení vlády

Na druhý pokus by o sestavení vlády usilovala zřejmě i ČSSD. Řekl to dnes její předseda Bohuslav Sobotka. Ve straně se diskutuje o tom, co by dělali, když by kabinet Jiřího Rusnoka nezískal důvěru a neprošlo ani rozpuštění sněmovny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda Michal Hašek po setkání s prezidentem Zemanem

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda Michal Hašek po setkání s prezidentem Zemanem | Zdroj: ČTK

„Pokud neuspěje pokus Jiřího Rusnoka sestavit vládu, sociální demokracie by v takovém případě mohla přijmout odpovědnost za druhý prezidentský pokus s tím, že bychom neměli ambici sestavit menšinovou vládu až do řádného termínu voleb, ale v každém případě bychom jednali o sestavení menšinové vlády do předčasných voleb,“ řekl Sobotka.

Podle Sobotky se o této variantě diskutuje v sociální demokracii už delší dobu. „Ale spouštěcím mechanismem těchto úvah byla změna postoje některých pravicových politiků, kteří nejprve hovořili o tom, že podpoří rozpuštění sněmovny, a teď začínají váhat,“ doplnil předseda ČSSD pro iDnes.cz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda Sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek, předsedkyně Sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová a filozof a politolog, profesor Václav Bělohradský v poledních Ozvěnách dne

ČSSD se pokusí 16. července vyvolat hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny. Pokud se to nepovede, začne s prezidentem Milošem Zemanem vyjednávat, aby ve druhém pokusu jmenoval premiérem právě Bohuslava Sobotku.

„Máme dojem, že tady hrozí, že se nám do České republiky nastěhuje vleklá politická krize. A že k vážným ekonomickým problémům ještě přibude neschopnost vyřešit politickou situaci,“ řekl místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek.

Rusnok dál kompletuje vládu. Post ministra kultury přijal Jiří Balvín

Číst článek

Podle předsedkyně sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové ale tady dochází k matení pojmů. „Rozumím tomu, že se bavíme o tom, že situace je v politice velmi obtížná. Ale není tady krize ve smyslu, že Parlament nemůže fungovat. V Parlamentu je pořád 101 hlasů, které jsou schopny dokonce sestavit většinovou vládu,“ připomněla Němcová.

Proto čeká na druhý pokus také ODS, která věří, že Zeman bude respektovat právě tuto většinu. Současná trojkoalice totiž sehnala ještě předtím, než Zeman jmenoval Rusnoka premiérem, 101 podpisů pro podporu případné nové vlády v čele s Miroslavou Němcovou. Zemana ale koaliční strany nepřesvědčily.

Kandidátka koalice na post předsedkyně vlády a předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS oznámila, že koalice má 101 podpisů pro podporu případné nové vlády | Foto: ČTK

„Sociální demokraté jsou nervózní a chtějí se pokusit sestavit vlastní vládu. Je třeba však říct, že nemají většinu v poslanecké sněmovně, to znamená jejich pokus s velkou mírou pravděpodobnosti bude neúspěšný a dojde tak pouze k dalšímu prohloubení krize,“ doplnil Pospíšil.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík nicméně považuje za legitimní a zcela pochopitelný i postoj ČSSD. „Sociální demokracie je vítězem voleb, byl by to postup v duchu našich ústavních tradic a naprosto v souladu s naší ústavou, i duchem ústavy. To, co tady máme teď, to je vláda, která nemá jediného poslance, která zjevně ve sněmovně nezíská důvěru, je trochu mimo režim parlamentní demokracie,“ dodal Gazdík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v politice shrnuje redaktorka Jana Čermáková

Mezitím premiér Jiří Rusnok hledá dál členy do své úřednické vlády. Jeho nabídku přijali Martin Pecina, který bude šéfovat resortu vnitra, Miroslav Toman, který povede zemědělství, a na nabídku na post ministryně spravedlnosti mu kývla Marie Benešová, která je členkou ČSSD.

Podle předsedy sociálních demokratů Sobotky by ale v takové vládě neměl být člen strany. „Nebude navrhovat vylučování ze strany. Pouze nepokládám za logicky možné, pokud se tady sestavuje vláda, na které se sociální demokracie rozhodla nepodílet, aby v takové vládě byli členové ČSSD. Kdyby se to stalo v kterékoli jiné demokratické straně v České republice, postupovala by stejně – vyzvala by takovéto členy, aby do vlády nevstupovali,“ dodal Sobotka.

Jana Čermáková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme