ČSSZ loni na pojistném vybrala rekordních téměř 395 miliard korun

Historicky nejvíc peněz loni vybrala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Do státního rozpočtu přispěla částkou téměř 395 miliard korun, to je o 21 miliard víc než předloni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká správa sociálního zabezpečení | Foto: Alena Palečková

„Pokud jde o pojistné na důchodové pojištění, pak v roce 2015 Česká správa sociálního zabezpečení vybrala téměř 352 miliard korun. A pokud jde o nemocenské pojištění, tam příjmy činily 27 miliard korun,“ řekla mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

V roce 2015 se ve srovnání s rokem 2014 o 9 miliard korun snížil schodek tzv. účtu sociálního zabezpečení, tedy rozdíl mezi příjmy a výdaji na důchodové a nemocenské pojištění. V roce 2015 činily výdaje na důchodové a nemocenské pojištění 409,6 miliardy korun a příjmy na důchodové a nemocenské pojištění 379,1 miliardy. V roce 2014 byly tyto výdaje 398,5 miliardy a příjmy 359 miliard korun.
Pramen: ČSSZ

Česká správa sociálního zabezpečení tak přispívá do státního rozpočtu až jednou třetinou příjmů.

„Stabilně každý měsíc se do státního rozpočtu odvádí přes 32 miliard korun, které ČSSZ vybere právě na pojistném,“ připomněla Buraňová.

Podle odborníků vyšší výběr potvrzuje, že se česká ekonomika se dostala z recese a opět roste. Více lidí má práci a podle statistik se zvýšily i jejich mzdy.

David Černý, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme