ČSTV se pokusí pomoci Sazce z dluhů

Hlavní akcionář Sazky, Český svaz tělesné výchovy, svolal na odpoledne mimořádnou schůzi výkonného výboru. Jednat na ní bude o postoji ČSTV k návrhům na řešení finanční situace loterijní společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sazka | Foto: Marián Vojtek

Sazka dluží přes jednu a půl miliardy korun a její situace se nadále zhoršuje. Zájem o převzetí Sazky mají podle dostupných informací podnikatel Radovan Vítek, finanční skupina Penta, podnikatel Martin Ulčák a společnost Synot.

Podle předsedy svazu Pavla Kořana se výbor bude zabývat třemi nabídkami – od Penty, holdingu Synot a firmy E invest Martina Ulčáka. Největší dluhy má však společnost vůči podnikateli Vítkovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČSTV Pavel Kořan ve Světě o desáté Rádia Česko ubezpečuje, že svaz řeší situaci v Sazce již delší dobu

Radovan Vítek připravuje plán restrukturalizace a fungování firmy, výkonný výbor však o něm zřejmě zatím jednat nebude. Mezi Vítkem, respektive Komerční bankou, a Sazkou se navíc rozhořely i soudní spory.

Zadlužená loterijní společnost zažalovala Komerční banku právě kvůli miliardové pohledávce, kterou od ní Vítek před časem koupil. Podnikatel disponuje dvěma pohledávkami. Ta od Komerční banky je už po splatnosti a je úročená dvacetiprocentním sankčním úrokem. Pokud Vítek nedostane splátku do 17. ledna, chce společnost poslat do insolvenčního řízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí sportovní rubriky Lidových novin Ondřej Suchan v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu: Rozhodnutí o Sazce dnes padnout nemůže

Dobeš: ČSTV musí začít okamžitě jednat

Podle ministra školství Josefa Dobeše ČSTV, které vlastní 68 procent akcií Sazky, hrubě podcenilo kontrolu a mělo by za to nést odpovědnost. Ministr proto vyzval výkonný výbor, aby začal pracovat na obměně managementu svazu.

„Je potřeba svolat valnou hromadu ČSTV, zvážit, jestli by ta valná hromada neměla zvolit nové, pružné, akční vedení ČSTV a bavit se o zvážení strategického partnera pro Sazku. To je téma těchto hodin,“ řekl Josef Dobeš.

Kořan: Jednáme, preferujeme restrukturalizační plán

Naopak předseda ČSTV Pavel Kořan je přesvědčen, že řešení situace v Sazce nevyžaduje mimořádnou valnou hromadu ČSTV.

„Situace v Sazce mi nepřipadá více krizová, než byla před rokem. Jiná je v tom, že se mezi Vánocemi objevily nové tlaky a návrhy. Jsou i další zájemci o změnu vlastnických vztahů v Sazce. Ale všechny tyhle změny řeší naši zástupci, kteří jsou velmi činní ve statutárních orgánech Sazky,“ vysvětluje.

„Pan ministr má zřejmě nedostatek informací, jakým způsobem je organizován sport v České republice. On by měl především hlídat roli státu ve sportu, měl by prosadit koncepci státní politiky ve sportu a organizaci sportu by měl podle zákona nechat na občanských sdruženích,“ říká na adresu Josefa Dobeše.

Anketa Sportovec roku 2010 - Pavel Kořán, předseda ČSTV | Foto: Vojtěch Bureš

Řešení těchto otázek je podle něho výhradně v rukách členů ČSTV, to znamená 85 sportovních svazů a zástupců více než 9200 tělovýchovných jednot a sportovních klubů.

„Jsem dlouhodobě pro to, aby Sazka zůstala i nadále v rukách organizací, které představují český sport. Na druhé straně víme, že problémy jsou spojeny s platbou velkých závazků, takže by neměly být překročeny závazky, které vyplývají z dluhopisové dokumentace. To jsou dva mantinely ve kterých se pohybujeme,“ vysvětluje Kořan.

Předseda ČSTV preferuje návrhy restrukturalizace, které připravilo představenstvo Sazky, s doplňkem upřednostňujícím společnost E invest.

„Znamenalo by to finanční stabilizaci Sazky. Z restrukturalizačního plánu vyplývá, že by vlastníci Sazky měli být příjemci určitých výnosů. Až bude vše stabilizované, pan Ulčák se na základě smluvních závazků začne s akcionáři dělit o zisk, který společnost Sazka tvořila, tvoří a nesporně bude tvořit,“ ujistil Kořan.

Suchan: ČSTV není jen Kořan

Vedoucí sportovní rubriky Lidových novin Ondřej Suchan však upozorňuje, že ČSTV není jednotný. Mnozí vrcholní představitelé velkých svazů si myslí stejně jako ministr Dobeš, že vedení ČSTV až moc naslouchá vedení Sazky, byť by to mělo být naopak, a že je vůči Sazce příliš důvěřivé.

Taková kritika prý zazněla například od Iva Kaderky z tenisového svazu, Miroslava Jansty z basketbalového svazu, Pavla Teličky z rugbyové unie a připustil to nedávno dokonce bývalý šéf ČSTV Vladimír Srp.

Martin Drtina, Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme