ČSÚ: Loni v Česku přibylo 40 tisíc lidí, přistěhovalo se méně cizinců
Loni se v České republice narodilo 118 tisíc dětí, zhruba o tisíc méně než v předchozím roce. Snížil se také počet živě narozených dětí jedné ženě. Zatímco v roce 2008 připadalo 1,5 dítěte na jednu ženu, loni to bylo 1,49 živě narozeného dítěte na jednu ženu.
„To je začátek toho, že v budoucnosti můžeme očekávat, že průměrný počet živě narozených dětí na jednu ženu bude poměrně rychle klesat,“
řekla v Ozvěnách dne profesorka Jitka Rychtaříková, vedoucí katedry demografie na Přírodovědecké fakultě UK.
Podle demografky se dá očekávat, že křivka porodnosti bude i nadále klesat z několik důvodů. „Jednak jsou to důvody demografické. Ten efekt odložených porodů do vyššího věku, který jsme pozorovali v posledních letech, se vyčerpal. Druhým důvodem je to, že narůstá počet žen s vyšším vzděláním, které mají v průměru méně dětí,“ přiblížila.
Dalším demografickým důvodem klesající křivky porodnosti je podle ní to, že výrazně narůstá podíl dětí narozených mimo manželství. „Tyto děti nejsou alternativou k legálnímu manželství, protože jsou to především děti, které se rodí pouze v prvním pořadí mladším matkám s nižším vzděláním. To znamená, že ty ženy nebudou mít pravděpodobně druhé dítě,“ uvedla.
Nejnovější demografické trendy jsme rozebírali v Ozvěnách dne s demografkou Jitkou Rychtaříkovou.
Co se týče sňatků, jejich počet klesl o necelou desetinu na téměř 48 tisíc. Loni bylo i méně rozvodů. Naopak o zhruba polovinu se v porovnání s rokem 2008 zvýšil počet lidí, kteří se z Česka vystěhovali.
Loni přišlo do Česka, aby se tu alespoň na nějakou dobu usadili, necelých třicet tisíc cizinců. Předloni více než dvojnásobek. Přitom právě o tyto migranty se do značné míry opírá demografická bilance země.
„Je to podobná situace ve všech zemích. Závisí to jednak na legislativě, což znamená vstřícnosti dané země. A nelze zapomínat ani na ekonomickou krizi a nárůst nezaměstnanosti. Vše přispívá k tomu, že ČR přestává být atraktivní,“ vysvětlila v Ozvěnách dne profesorka Jitka Rychtaříková, předsedkyně České demografické společnosti.
Program ‘zelených karet‘ nefunguje pro stát
Zatímco tedy v porovnání s předloňským rokem výrazně - o 40 tisíc - poklesl počet přistěhovalců. Naopak o zhruba polovinu se zvýšil počet lidí, kteří se z Česka vystěhovali.
„Ekonomická krize má na migraci dopad ve dvou rovinách. Je méně příležitosti k nalezení práce a je menší poptávka ze strany českých zaměstnavatelů. I český stát učinil určité kroky k tomu, aby jaksi pomohl domácím, tedy potlačil zájem cizinců o práci v Česku,“ řekl Rádiu Česko Dušan Drbohlav, vedoucí katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK.
Co se týče uplatnění cizinců, obecně podle něj platí, že vyšší šanci mají lidé s vyšším vzděláním. „Nicméně víme, že u cizinců zvláště z chudších zemí je problém uplatnit kapitál, který nesou sebou. Existuje sekundární trh práce, kde jsou práce neatraktivní, málo placené. Mnohdy tam najdeme velmi vzdělaného cizince,“ uvedl.
Počet obyvatel České republiky podle ČSÚ přesáhl hranici 10,5 miliónu. Více s Patricií Polanskou a Dušanem Drbohlavem z přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
V této souvislosti Drbohlav upozornil, že program ‘zelených karet‘, který má zvýšit zájem o práci v Česku, nefunguje ve prospěch státu. „Ale je to zcela logické, protože poptávka ze strany českých zaměstnavatelů je výrazně snížena ekonomickou krizí,“ dodal.