ČSÚ: Mezi Čechy a Češkami se snížila frekvence kontaktů s rodinou či přáteli

Češi a Češky se mnohem méně než před deseti lety setkávají s rodinou a přáteli. Zatímco své příbuzné v roce 2006 denně viděla skoro čtvrtina lidí, loni to bylo už jen 14 procent. Přátele denně potkávala pětina lidí, teď jen desetina. Méně často než dřív ale rodině i blízkým také telefonují a píší. Údaje zveřejnil Český statistický úřad.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Málokdo ví, že alergii může způsobit i telefon

Málokdo ví, že alergii může způsobit i telefon | Foto: Fotobanka Pixabay

Z šetření statistiků také vyplývá, že zatímco v roce 2006 byla denně v kontaktu se svými příbuznými třetina osob, o deset let později to byla pouze čtvrtina. Podíl osob, které byly v kontaktu s příbuznými každý týden, zůstal zhruba stejný, a to kolem dvou pětin.

Vzrostl ale podíl těch, kteří byli s příbuznými v kontaktu několikrát za měsíc a jednou za měsíc. Několikrát za měsíc příbuzné v roce 2006 viděli dva z deseti, loni už tři z deseti lidí. Zvedl se i podíl těch, kterým stačí kontakt jednou ročně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi a Češky se mnohem méně než před deseti lety setkávají s rodinou a přáteli. Méně často jim také telefonují a píší, zjistil ČSÚ. Hostem ČRo byl sociolog Ivo Možný

Podobné je to i mezi přáteli. V roce 2006 je denně vídala pětina Čechů, nyní je to desetina. Častější než dřív je setkání jednou za měsíc či jednou ročně.

„Není to jen naše specialita, je to celosvětový jev,“ reaguje na statistická data sociolog Ivo Možný. „My jsme ještě nedávno měli poměrně silné rodinné vazby, protože za starého režimu to byla jediná síť, která fungovala. Ale za 25 let jsme si zvykli na výraznější individualismus. Izolujeme se,“ dodává.

Důvodů je podle něj několik. „Řídne příbuzenská síť. Rodí se méně dětí, a když je nízká porodnost, ubývá i příbuzných. A jsme také mobilnější, není problém se stěhovat. Řada dětí žije jinde než jejich rodiče a sourozenci“ říká sociolog.

Podle ČSÚ zhruba dvě procenta lidí uvedla, že si nemohou setkání s rodinou a přáteli finančně dovolit. „Pravděpodobně jde o lidi, kteří mají rodinu, za kterou by museli někam letět. A to je nákladné,“ míní Ivo Možný.

„Nejvíc sociálních vztahů mají naopak chudí lidé. Protože jsou pro ně důležitější. Přinášejí jim podporu,“ dodává sociolog.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme