ČSÚ: V Česku je téměř 10 procent lidí se zdravotním postižením

V Česku žije jeden milion a 15 tisíc osob se zdravotním postižením. To je výsledek historicky prvního průzkumu, který provedl Český statistický úřad (ČSÚ). Jejich podíl představuje téměř deset procent z celkové populace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena na invalidním vozíku

Žena na invalidním vozíku | Foto: Jan Rosenauer

Statistici vypracovali průzkum na základě informací praktických a dětských lékařů. Jak Radiožurnálu řekla Vladimíra Kalnická z ČSÚ, nejčastějším typem postižení jsou vnitřní onemocnění.

"Především oběhové soustavy, novotvary a také nemoci endokrinní výživy a přeměny látek. Postižení vnitřních orgánů je potom následování tělesným postižením. Oba tyto typy postižení má více jak polovina zdravotně postižených osob," upřesnila Kalnická.

Za zdravotně postižené jsou považováni lidé, jejichž tělesné, smyslové či duševní schopnosti a zdraví neodpovídají stavu typickému pro jejich vrstevníky. Tato situace, jež trvá déle než rok, postiženým osobám omezuje nebo znemožňuje uplatnění ve společnosti.

Ze šetření dále vyplývá, že z celkového počtu osob se zdravotním postižením je 52 procent žen a 48 procent mužů. Počet zdravotně postižených stoupá úměrně s věkem. S tím také souvisí ekonomická aktivita postižených, potvrzuje Kalnická.

"Převážná část osob se zdravotním postižením není ekonomicky aktivní. Jsou mezi nimi především důchodci, více než tři čtvrtiny, a to jak starobní důchodci, plní invalidní důchodci nebo lidé s částečným invalidním důchodem," uvedla s tím, že důchod pobírá 79 procent zdravotně postižených lidí.

Také úroveň vzdělání u zdravotně postižených je podle průzkumu nižší než u ostatní populace, převládají mezi nimi lidé se základním a středním vzděláním bez maturity. Takový výsledek předpokládal i předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

"To má několik důvodů. Jednak jsou to pozůstatky z minulosti, ale i dnešní legislativa je poměrně velmi diskriminující při možnosti vzdělávání lidí se zdravotním postižením. Většina těchto lidí nepracuje, čímž je dáno, že mají nižší příjmy, ale i přístup k zaměstnání poměrně komplikovaný," řekl ve vysílání Radiožurnálu Krása.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ranní interview moderátora J. Pokorného s předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením V. Krásou

Martin Hromádka, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme