ČT bude poslancům vysvětlovat akci proti neplatičům

Poslanci z mediální komise se dnes zaměří na kontroverzní způsob, jakým Česká televize vymáhá od lidí koncesionářské nedoplatky. Předmětem kritiky je například to, že písemnou výzvu k zaplacení na základě evidence České pošty dostali i ti, kteří žádný dluh nemají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká televize | Foto: Jan Rosenauer

Český televize tvrdí, že šlo o necelé jedno procento případů. V dopise ale navíc uvedla jen dlužnou částku s odkazem, že lidé získají další informace na placené telefonní lince s tarifem 38 korun za minutu.

Postup televize kritizuje veřejnost i někteří poslanci. Podle šéfa sněmovní komise lidovce Jaromíra Talíře Česká televize poplatky vymáhat musí, ale jinak. "Způsob, kterým se celá ta věc rozjela, trochu vzal kredit této snaze České televize," uvedl Talíř.

Petr Pleva z ODS vedení ČT vytýká, že si databázi neplatičů nejprve neověřilo. "Budeme chtít informace, jak k celé této akci došlo, proč nebyl vykonán audit databáze České pošty a proč se Česká televize nezachovala ke koncesionářům korektněji," řekl Pleva.

Člen mediální komise Ladislav Skopal z ČSSD Radiožurnálu řekl, že by postup televize dokonce mohl ohrozit zvýšení televizních poplatků ze 75 na 100 korun, o kterém má dolní komora hlasovat v červnu.

"Tento necitlivý krok rozbouřil názorovou hladinu v Poslanecké sněmovně a určitě nepomohl k tomu, aby došlo k valorizaci koncesionářských poplatků. Bude značný problém přesvědčit kolegy o tom, že k určitému navýšení by dojít mělo," podotkl Skopal.

Česká televize sama přiznala, že kampaň na vymáhání poplatků měla od počátku řadu chyb. Televize také slíbila, že vrátí peníze lidem, kteří žádný dluh neměli a zbytečně volali na placenou telefonní linku s tarifem 38 korun za minutu. Teď už si lidé mohou svůj dluh ověřit i na internetu.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme