Jeden z akcionářů chce zpochybnit prodej vepřína v Letech u Písku. Nic to neznamená, tvrdí firma

Jeden z minoritních akcionářů hodlá žalobou zpochybnit záměr firmy odprodat vepřín v Letech státu. Informovala o tom Česká televize. Reálnou komplikaci to podle místopředsedy představenstva firmy AGPI Jana Čecha neznamená. Vepřín stojí na místě bývalého koncentračního tábora.

Aktualizováno Lety u Písku (Aktualizováno: 14:00 15. 8. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena pokládá květiny před bránu vepřína v Letech, kde předtím stál romský koncentrační tábor

Žena pokládá květiny před bránu vepřína v Letech, kde předtím stál romský koncentrační tábor | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Čech serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že malý akcionář informoval společnost AGPI o tom, že chce podat zpochybnění usnesení.

Pietní místo Lety u Písku | Foto: Český rozhlas

„V současné době to nic neznamená. Drtivá většina přítomných, mimo toho zmíněného akcionáře, který hlasoval proti, ale i přes to bylo 88 procent těch ostatních pro prodej. Podle zákona musí být součástí cena, předmět převodu a nabyvatel. To my ještě dneska neznáme,“ řekl Čech.

Je to dlouhodobý stěžovatel, nás to nepřekvapilo. Jemu asi nedochází, že o komplikaci nejde, dodal.

Prodej vepřína státu schválila letos 31. července valná hromada zemědělské společnosti AGPI. Částku, kterou by stát měl zaplatit, firma neuvedla. Neřekla ji ani na dotaz akcionářů s odkazem na to, že jednání s vládou se vedou v utajeném režimu.

Vše jde podle plánu

Pro převod provozu v Letech hlasovalo přes 80 procent přítomných akcionářů.

Ve zdůvodnění společnost uvedla, že o situaci vepřína v místě romského tábora z doby druhé světové války se jedná přes 20 let a vláda deklaruje prioritní zájem o jeho odstranění. „Vše závisí na konkrétní nabídce, ale ta zatím není," uvedlo na konci července vedení firmy.

Prodáme vepřín v Letech, souhlasili vlastníci. Čekají na konkrétní nabídku od státu

Číst článek

Podle Čecha je teď na řadě právě Sobotkův kabinet. V případě, že dojde ke schválení vládou, pak by měla následovat smlouva. Pakliže by ta smlouva byla podepsána, tak k předání areálu dojde na jaře. Protože jsou tam živá zvířata,“ uvedl místopředseda představenstva pro iROZHLAS.cz

Všechno jde zatím přesně podle dohody s ministerstvem kultury.

Tábor v Letech

Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl určen mužům, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Stejné zařízení existovalo také v Hodoníně u Kunštátu.

V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí. Na 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi.

Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme