ČT přerušila vysílání pro 80 procent koncesionářů

Oba kanály České televize přestaly z rozhodnutí generálního ředitele televize Jiřího Hodače vysílat deset minut před 20:00 prostřednictvím vysílačů Českých radiokomunikací. Technický ředitel ČT Vít Novotný řekl, že podle jeho hrubého odhadu nyní nemůže veřejnoprávní televizi sledovat asi 80 procent ze dvou miliónů koncesionářů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Martin Muchka soudí, že nový generální ředitel ČT nezvládá svoji funkci. Muchka tak reagoval na přerušení vysílání televize na obou programech.

První program přerušil vysílání už v 19:15. Místo hlavní zpravodajské relace Události se na obrazovkách objevil pouze text: „Vzhledem k přítomnosti neautorizovaných osob v budově České televize a vzhledem k narušení vnitřního chodu této instituce vysílá ČT toto sdělení: Generální ředitel ČT Jiří Hodač se obrátil na Radu České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání se žádostí o rozhodnutí, který program ČT je legálním a autorizovaným programem v souladu se zákonem o české televizi a který nikoliv. Do rozhodnutí Rady vysílá ČT jako svůj program toto sdělení“.

Stejný text se objevil na druhém programu poté, co na něm vedení televize přerušilo vysílání zhruba v 19:50. Vysílání obou programů mohou sledovat pouze některé domácnosti s kabelovým příjmem. Signál dále podle Novotného stále mohou přijímat lidé, využívající digitální signál ČT šířený přes satelit. K těm všem se dostává program, který má pod kontrolou část zaměstnanců ČT, kteří neuznávají Hodačovo vedení. „Tohle je asi největší lumpárna v dějinách České televize, kterou jsme provedli poplatníkům,“ prohlásil Novotný.

Vysílání ČT může sledovat asi 350 tisíc zákazníků největšího provozovatele kabelové televize v ČR, společnosti UPC, ke kterým se signál dostává přes satelit a následně přes takzvané hlavní stanice kabelem do domácnosti. Řekl to mluvčí UPC František Malina s tím, že tato společnost má dohromady asi 410 tisíc klientů. Přerušit satelitní vysílání ČT podle něj není technicky možné, neboť tím by byly ze sítě odpojeny veškeré programy, které se k zákazníkům přes satelit dostávají.

Předseda Rady České televize Miroslav Mareš tvrdí, že neví, proč televize nevysílá obvyklý program. Uvedl, že se snaží kvůli tomu na zítřek svolat mimořádné zasedání radních. Někteří členové s tím podle něj už souhlasili, někteří odmítli. „Nemohu předjímat, co řeknou ostatní členové rady, musím především zjistit, proč se tak děje, a potom se dá uvažovat o všech variantách,“ odpověděl Mareš na dotaz, zda by současná situace mohla vést i k odvolání Hodače.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme