ČT: Vesecká prověří případy, u nichž svědci před soudem změnili výpověď

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká chce prověřit několik závažných případů násilné kriminality, u nichž těch soudy v poslední době vynesly osvobozující rozsudky. Podle Vesecké je třeba zjistit, zda neúspěchy žalobců způsobuje špatná práce policie, chyby státních zástupců nebo nátlak na svědky. Řekla to v České televizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Renáta Vesecká | Foto: Rádio Praha

Společným rysem případů, které chce Vesecká prověřit, podle ní je, že svědci během líčení před soudem vypovídají jinak než v médiích nebo v přípravném řízení na policii.

"Já jsem určitě znepokojená tím, že dochází ke zprošťujícím rozsudkům v těchto závažných trestních věcech zločinného spolčení, vydírání nebo organizovaného zločinu. V tomto směru je třeba, aby se všechny orgány činné v trestním řízení zaměřily na to, proč svědci v takto závažných trestních věcech mění výpovědi," uvedla Vesecká pro ČT.

Podle televize podobných případů v poslední době přibývá. Před třemi týdny například Krajský soud v Plzni zprostil členy takzvaného Zádamského gangu obžaloby z vydírání a zločinného spolčení, minulý týden odešli od soudu bez trestu dva bratři obžalovaní z vydírání kladenských podnikatelů. V obou případech se žalobci odvolali.

Kladenská okresní státní zástupkyně Nina Brožová dokonce prohlásila, že pokud odvolací soud už potřetí vrátí kauzu Okresnímu soudu v Kladně, požádá o výměnu tamního senátu. Podle ní soud opakovaně hodnotí důkazy pouze vytrženě z celkové souvislosti a k řadě důkazů vůbec nepřihlíží.

Martin Hromádka, Alžběta Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme