UPOZORNĚNÍ: Rekonstrukce případu obsahuje popis drastických událostí. | Pachatel zachycený bezpečnostní kamerou | Policie ČR

4 minuty vražedného běsnění Ctirada V. ‚Pojďme do něho,‘ snažili se ho zastavit svědci

Ostrava | Kristýna Guryčová |

Čtěte celý článek

Nevyspalý s pocity zrady i osamění přijel 10. prosince 2019 Ctirad V. do ostravské nemocnice, aby spáchal jeden z nejbrutálnějších činů české historie. Co ho k tomu vedlo? A dalo se vražednému běsnění zabránit? Server iROZHLAS.cz prostudoval dosud neveřejné policejní dokumenty a přináší rekonstrukci čtyř minut, během nichž zemřelo sedm lidí.

Ostrava

„Utíkej,“ zavolal na svou dceru muž, který po zásahu kulkou do hrudi padl k zemi. Bylo krátce po sedmé hodině ranní, když Ctirad V. začal naplňovat svůj vražedný plán. Do nemocničního areálu v osudný den přijel vyčerpaný s pocity hlubokého existenciálního debaklu, zrady i osamění. Než si vyhlédl první oběť, v útrobách nemocnice hodinu – přesně 57 minut – bloumal.

Procházel jednotlivá oddělení, až se zastavil před endokrinologickou ambulancí. Usadil se na lavici na chodbě a v telefonu vytočil číslo svojí přítelkyně. Mluvil s ní patnáct minut. Co si řekli, nevíme. Možná se jí omlouval za hádku z předchozího dne. Dvě minuty nato, co hovor ukončil, však začal střílet.

Po brutální střelbě, která se po masakru v Uherském Brodu zapsala do české historie jako druhá nejtragičtější, ale zůstal jen šok a nepochopení. Co se tedy stalo? Kdy Ctirad V. propadl takovému zoufalství, že se rozhodl vraždit? A bylo tomu vůbec možné zabránit?

Fakultní nemocnice v Ostravě

Fakultní nemocnice v Ostravě | Autor: Michaela Danelová, zdroj: iROZHLAS.cz

Server iROZHLAS.cz prostudoval čerstvý policejní protokol, který vyšetřovatelé případ brutální masové vraždy letos v srpnu odložili. Dokument nabízí sondu do střelcovy mysli a současně popisuje i to, jak hrdinně se zachovaly některé oběti.

Redakce 47stránkový dokument získala s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím, s ohledem na pozůstalé a citlivost obsahu se ale rozhodla zveřejnit pouze vybrané pasáže.

Vražedné běsnění

Časová osa

  • 6.20 – Ctirad V. přichází do Fakultní nemocnice v Ostravě
  • 7.17 – zazní první výstřel
  • 7.19 – na tísňovou linku se obrací první volající
  • 7.21 – vražedné běsnění je u konce
  • 8.44 – Ctirad V. čte na mobilu zprávy
  • 8.45 – Ctirad V. mluví s matkou
  • 8.55 – policie zná totožnost útočníka
  • 9.55 – Ctirad V. páchá sebevraždu
  • 11.00 – Ctirad V. je prohlášen za mrtvého

Když Ctirad V. beze slov v prostoru u výtahů zabil prvního člověka, zamířil do chodby před čekárnu úrazové ambulance. Jednou střelou zastřelil další oběť. Poté přistoupil k muži na vedlejším sedadle. Ten však pohotově zareagoval. Odhodil mobilní telefon a z uší si vytrhl sluchátka.

„Postavil se čelem proti podezřelému, levou rukou uchopil hlaveň střelné zbraně, kterou podezřelý pevně svíral ve své pravé ruce, a s touto lomcoval,“ píše se v policejním protokolu. Během zápasu se ozval další výstřel. Když se poraněný muž v bolestech ohnul, dostal další zásah. I ten přežil. Když se po chvíli probral na podlaze z bezvědomí, neváhal a utekl.

Ctirad V. mezitím obrátil zbraň ke dvěma ženám – jedna se schoulila na sedadle, druhá se skrývala pod lavicí. Strefil je do hlavy a krku. Byly bez šance. „Střelbou útočil proti náhodným osobám, pacientům, kteří čekali na ošetření svých dříve utrpěných úrazů, šlo tedy o osoby s omezenou možností pohybu, obrany, úniku,“ upřesňují kriminalisté.

V té době se na tísňovou linku obrátili také první volající. Lékař ambulance klinické úrazové chirurgie do telefonu rozrušeným hlasem ohlásil, že v nemocnici došlo ke střelbě a na místě jsou mrtví. Poté policisté dostanou ještě desítky podnětů týkajících se počtu výstřelů, podoby útočníka i jeho pohybu.

První volající se na tísňovou linku obrátil dvě minuty po prvním výstřelu

První volající se na tísňovou linku obrátil dvě minuty po prvním výstřelu | Zdroj: Policie České republiky

Hrdinové z nemocnice

Ctirad V. posléze vešel přímo do čekárny úrazové ambulance a zavřel za sebou skleněné dveře. Nakráčel do středu místnosti a rozhlédl se. Jeho pohled upoutal v rohu se mačkající hlouček vyděšených návštěvníků. Uličkou mezi sedadly vyrazil k nim. Mezitím minul dvojici žen, které ležely na podlaze a svými těly se snažily chránit před střelbou své děti. „Vnímala čtyři až pět výstřelů v čekárně a zvuk pistole opakovaně cvakající naprázdno,“ parafrázují kriminalisté výpověď jedné z nich.

Před hloučkem zastavil, zamířil na muže, který stál vpředu, a zmáčkl spoušť. Výstřel však z hlavně nevyšel, zbraň se poprvé zasekla. „Tento jev byl nahodilý, docházelo k němu díky zpětnému rázu při výstřelu, vlivem vůlí, neodborného zásahu a seřízení spoušťového mechanismu,“ vysvětlili později znalci z oboru balistiky. Stane se mu to pak ještě několikrát.

Střelba v čekárně úrazové ambulance ostravské fakultní nemocnice trvala čtyři minuty

Střelba v čekárně úrazové ambulance ostravské fakultní nemocnice trvala čtyři minuty | Autor: David Malik / CNC, zdroj: Profimedia

Když Ctirad V. závadu zbraně opravil, vydal se opět mezi lavice. Minul ženu, která se na zem sesunula z invalidního vozíku a chránila si hlavu rukama, došel k další ženě schované pod sedadlem. Zamířil na lebku a vystřelil. V ten okamžik zasáhl také knihu s názvem Nezdárný syn, která ležela na podlaze. Zasáhl ještě dalšího muže, který se mezitím připlazil na úroveň zastřelené ženy.

V ten moment vstal jeden z přítomných mužů a proti Ctiradovi V. vyrazil. Zasáhly ho dvě kulky a skácel se na podlahu. Pistole se v té chvíli podruhé zasekla. Toho využil další z návštěvníků ambulance. „Od lavice sedadel přistupoval směrem k podezřelému, tomu se podařilo závadu odstranit a stačil na poškozeného dvakrát vystřelit,“ stojí v dokumentu. Pistole se potom potřetí zasekla. Jedna z žen díky tomu vstala a převrátila lavici sedadel tak, aby ji a jejího syna alespoň částečně chránila.

Ze země se v té chvíli zvedla ještě jedna žena – z rohu čekárny směřovala ke dveřím. Došla ale jen k registračnímu terminálu. Tam se mezitím přesunul i Ctirad V. Zdálo se, že zbraň opět funguje. S ženou si pohlédli do očí. „Tváří v tvář se setkala s podezřelým, vzlykala a žádala ho, aby ji nezabíjel,“ uvádí policejní protokol. Vražedné běsnění v ten moment ustalo. „Podezřelý si přiložil hlaveň zbraně k pravému spánku, zmáčkl spoušť, ale střela nevyšla, zbraň opět selhala,“ píše se na straně 10.

Podle vyšetřovatelů Ctirad V. nejednal v afektu, střelbu si předem pečlivě promyslel

Podle vyšetřovatelů Ctirad V. nejednal v afektu, střelbu si předem pečlivě promyslel | Zdroj: Policie České republiky

V tom svědci bezcitného vraždění ucítili svoji šanci. „Pojďme do něho!“ ozvalo se hlasitě z úst jednoho z přítomných. S dalšími čtyřmi lidmi se na Ctirada V. chtěli vrhnout. „Postupovali k místu, kde podezřelý zrovna stál, ten již ale odcházel vstupními dveřmi z čekárny chodbou,“ píšou kriminalisté. U schodiště se ještě zastavil a snažil se zprovoznit zbraň. „Pak, bez toho, aniž by byl někým omezován, z nemocnice odešel.“

Ctirad V. poté nasedl do svého tmavě šedého auta značky Renault Laguna a odjel směrem do malé vesnice na Děhylovsku. Mezitím se ale zastavil ještě u své matky v Jilešovicích, které o vraždách řekl. Svěřil se jí také s úmyslem spáchat sebevraždu. Když odjel, žena syna ohlásila na policii. Bylo přesně 8.55, když se zásahové jednotky dozvěděly celé jméno muže, který bez smilování loni 10. prosince během čtyř minut zavraždil sedm lidí a dva zranil.

Ctirad V. nakonec zbraň obrátil proti sobě – hlaveň pistole si přiložil k pravému spánku a zmáčkl spoušť. Patřila mu kulka číslo 13.

Dvaačtyřicetiletý Ctirad V. loni v prosinci z bezprostřední blízkosti ranami do hlavy a hrudníku zabil sedm lidí a dva zranil

Dvaačtyřicetiletý Ctirad V. loni v prosinci z bezprostřední blízkosti ranami do hlavy a hrudníku zabil sedm lidí a dva zranil | Zdroj: Policie České republiky

Startér: nehoda na kole

Dvaačtyřicetiletý stavební technik Ctirad V. byl náruživý sportovec. Chodil do posilovny, jezdil na kole, a pár měsíců před smrtí si dokonce koupil permanentku na lyžování ve slovenském středisku Jasná.

Sousedé i známí měli Ctirada V. za veselého chlapíka a pohodáře. „Jsme malé sídliště, byl to můj soused, chodil sem do hospody. Příjemný, milý, vždy s úsměvem, podržel dveře, pozdravil,“ popsala Radiožurnálu Dana, která bydlela ve stejném paneláku jako Ctirad V.

Oblíbený koníček nakonec zřejmě stál na prvopočátku jeho zkratu. Rozbuškou totiž byla nehoda na kole. Došlo k ní loni v červnu. Nebyla nijak vážná, byl však převezen do nemocnice. Krátce na to u něj lékaři odhalili steatózu jater, tedy relativně častou metabolickou poruchu, která však může vést k vážnějšímu poškození.

V ten okamžik došlo v psychice Ctirada V. podle vyšetřovatelů k „fatálnímu otřesu jistoty s uvědoměním si křehkosti vlastního těla, vlastního zdraví a vlastního života, čímž se uvolnil potenciál jeho úzkosti“.

Zároveň se projevil jeho sklon k hypochondrii. Začal proto častěji navštěvovat lékaře. Usmyslel si totiž, že je těžce nemocný. „Začal se chovat divně. Vzal si do hlavy, že má rakovinu. Výsledky měl ale v pořádku,“ popsala už dříve pro iROZHLAS.cz Marie D. Ženu s Ctiradem V. pojila dvanáctiletá vnučka, kterou má Marie D. v péči a s jejíž druhou babičkou muž žil.

Uctění památky u Fakultní nemocnice v Ostravě

Uctění památky u Fakultní nemocnice v Ostravě | Autor: Michaela Danelová, zdroj: iROZHLAS.cz

Z lékařských záznamů vyplývá, že pomoc vyhledal už v roce 2014. Od té doby měl psychické potíže. „Přehnaně a intenzivně se zaměřoval na svůj zdravotní stav a ničím nepodloženým přesvědčením vyhledával v síti internet různé druhy onemocnění a sám si diagnostikoval např. rakovinu žaludku, rakovinu kůže apod.,“ zjistili zpětně vyšetřovatelé od Ctiradových známých.

Lékaře opět vyhledal loni v říjnu. Bez doporučení přišel do Vítkovické nemocnice v Ostravě. „Ode dne 24. 10. 2019 výrazně omezil své pracovní aktivity, zdržoval se v místě bydliště a intenzivně se zaměřoval na svůj zdravotní stav. Přesvědčen o vážnosti jeho zdravotního stavu,“ uvádí dále policisté. A opět hledal na internetu příznaky nemocí. Tentokrát onkologických.

Jenže podle lékařů byl Ctirad V. zdravý, zhoubnou nemoc měl jen ve své hlavě. Doporučovali mu proto návštěvu psychiatrie. „Pachatel závěry lékařů nepřijal, nedůvěřoval jim a začal je podezřívat, že mu zamlčují pravdu. Dospěl k závěru, že mu lékaři nechtějí pomoct a že si tak musí pomoci sám,“ přiblížil vrahovy pohnutky nyní státní zástupce David Bartoš, který měl případ na starosti.

Myšlenky na vraždu

Ctirad V. tak propadal zoufalství. „Tyto okolnosti pak v jeho psychice vedly ke strachu o život, zlobě, ztrátě naděje a pocitu nevyhnutelnosti blízké smrti, což u něj vyvolalo sebevražedné úvahy s cílem předejít předpokládanému utrpení umírajícího na rakovinu, ale také snahu pomstít se a dát tak o sobě vědět,“ vysvětlují kriminalisté.

V listopadu začal nejspíš jeho akt odplaty nabírat jasnějších obrysů. Opatřil si totiž zbraň. A také se snažil převést svůj majetek na partnerku. Opět se také na svou žádost podrobil několika lékařským vyšetřením. 16. listopadu s lékaři komunikoval ohledně možného nádoru na slinivce břišní, ve stejný den si pak na internetu vyhledával úpravu krátkých střelných zbraní.

Střelba v ostravské nemocnici byla druhá nejtragičtější v české historii

Střelba v ostravské nemocnici byla druhá nejtragičtější v české historii | Zdroj: Policie ČR

V následujících týdnech aktivita na internetu nabrala na intenzitě. Hledal témata týkající se společné a hromadné sebevraždy, vraždy zastřelením a masových vražd. Do vyhledávače zadával také hesla „mám nemoc, chci umřít“ či „jak snadno zabít člověka“. Policisté to zdokumentovali na základě údajů z jeho mobilního telefonu.

Koncem listopadu mu obvodní lékařka uznala dočasnou pracovní neschopnost. Do té doby, jak vyšetřovatelům popsal jeho zaměstnavatel, vykonával svou práci „svědomitě, spolehlivě a ochotně“.

Poslední lékařská prohlídka proběhla 5. prosince v ostravské fakultní nemocnici, kam zašel kvůli výsledkům předchozího vyšetření. Žádné vážné onemocnění však doktoři nezjistili. „Tentýž den vyhledával notebookem v síti internet témata týkající se sebevraždy a vraždy,“ uvádí dále policejní dokument.

 Policejní vyšetřování na místě mezi Děhylovem a Třebovicemi, kde se Ctirad V. zastřelil

Policejní vyšetřování na místě mezi Děhylovem a Třebovicemi, kde se Ctirad V. zastřelil | Zdroj: Profimedia

Spory s přítelkyní

Podobné informace si zjišťoval i těsně před vražedným běsněním. „Trestní sazba za vraždu v afektu,“ zadal například do vyhledávače pár hodin před svým činem. V ten moment hledal také hesla „prokázání domácího násilí“ či „škrtil doma ženu“. Ráno před útokem totiž požadoval po své partnerce intimnosti. Když odmítla, napadl ji.

„Družka mu v rozrušení sdělila, že takto to dál nepůjde, že musí vyhledat psychiatrickou pomoc, na což jí navrhl, že se odstěhuje. S tímto návrhem družka v emočně vypjaté situaci souhlasila a odešla do práce. Podezřelý ji pak nesčetněkrát telefonicky kontaktoval,“ shrnují vyšetřovatelé.

Některé hovory Ctirada V. však jeho přítelkyně nepřijala, napsal jí proto SMS zprávy: „Prosím, zvedni to“ nebo „Jsem debil, máš určitě pravdu. Sem na všechno ale úplně sám, nikdo se mnou nemluví všichni se mi raději vyhýbají. Mamka taky nebere mobil. Beznaděj…“

Co muže k brutálnímu činu vedlo, stále není jasné. V posledních měsících svého života si stěžoval na zdravotní potíže. Na snímku bydliště Ctirada V. v Ostravě

Co muže k brutálnímu činu vedlo, stále není jasné. V posledních měsících svého života si stěžoval na zdravotní potíže. Na snímku bydliště Ctirada V. v Ostravě | Autor: Michaela Danelová, zdroj: iROZHLAS.cz

Nedostal však zřejmě žádnou odpověď, proto jí opět volal. A to hned 21krát. Když telefon nevzala, napsal opět zprávu. „Aspoň napiš pár řádek jsem úplně bez komunikace s kýmkoliv ani ti doktoři se se mnou nebaví.“ Potom si u praktické lékařky vyzvedl žádanku na odborné vyšetření a během jízdy autem opět zkoušel přítelkyni volat. Na internetu si současně začal vyhledávat hesla týkající se škrcení a nahlášení činu na policii.

Nakonec se dovolal alespoň synovi své partnerky a omlouval se mu. „V průběhu hovoru plakal, sděloval mu, že to ukončí, že se zabije. Uvedl, že mu odposlouchávají telefon, že ho zadrží policie. Svěřil se mu, že ráno měl s jeho matkou konflikt, že ji fyzicky napadl,“ popisují kriminalisté.

Ctirad V. se zároveň bál, že žena už vše nahlásila na policii a že ta po něm pátrá a že ho bude chtít podrobit psychologickému zkoumání. „Hovořil s ním také o svých zdravotních potížích, které mu nikdo nevěří a lékaři mu odmítají pomoci,“ doplňují k tomu policisté.

Ctirada V. na policii nahlásila jeho matka

Ctirada V. na policii nahlásila jeho matka | Zdroj: Policie ČR

Celý den tak Ctirad V. strávil v autě na cestách, během nichž se snažil svou partnerku kontaktovat. To se mu ale zřejmě nepodařilo. Poslední pohyb policisté zaznamenali kolem půlnoci.

„Ve 23.52 hodin se vyskytoval v okolí sanatoria Klimkovice a olbramického lesa. V uvedené době vyhledával mobilním telefonem na internetu podle klíčových slov: pokus o vraždu, pokus o vraždu definice, trestní sazba za vraždu v afektu,“ píšou v protokolu.

Přespal tak zřejmě v autě. Když se probral, vyrazil na vražednou jízdu.

Fantazijní hra

Podle vyšetřovatelů byl v době masové vraždy Ctirad V. příčetný. Z jeho psychologického profilu vyplynulo, že netrpěl žádným konkrétním duševním onemocněním. Pokud by přežil, hrozil by mu tak výjimečný trest. Nejednalo se navíc ani o střelbu v afektu, jak potvrdil znalecký posudek. Ba naopak. Podle policistů jednal promyšleně.

Odložení případu

Policie případ střelby v ostravské fakultní nemocnici letos v srpnu odložila s tím, že je útočník po smrti. Útok byl podle výsledků vyšetřování rozšířenou sebevraždou. Důvodem byla nespokojenost s dosavadní léčbou, muž byl přesvědčen, že je těžce nemocný. Kde si Ctirad V. opatřil zbraň, se policii zjistit nepodařilo.

„Předem si opatřil střelnou zbraň včetně střeliva, se zbraní se učil zacházet, naplánoval místo činu, předchozí prohlídkou nemocnice rozvažoval konkrétní oddělení, kde čin spáchá, jednal rozhodně, sebejistě, postupně procházel a vybíral osoby, které pak chladnokrevně střelbou usmrtil či poranil,“ shrnují závěrem vyšetřovatelé.

Ze zkoumání znalců také vyplynulo, že si s myšlenkou na brutální útok nejdříve pohrával a hledal v ní zadostiučinění kvůli nespokojenosti s lékařskou péčí. „Tato imaginativní a plánovací aktivita se stala pro podezřelého nejprve jistou fantazijní hrou,“ míní. Hra se ale postupně stala hrůzným plánem.

„Podezřelý si byl jist, že jej nikdo nezastaví, bezcitně střílel do bezbranných, vyděšených osob až do okamžiku, kdy došlo k poslední závadě pistole, díky níž nezrealizoval svou sebevraždu a pak z místa činu odešel. Je zcela zřejmé, že poškozené usmrtil po předchozím uvážení,“ uzavírají kriminalisté.

Ctirad V. se tak kvůli domnělé nemoci uvařil ve vlastní hlavě. Možná neuměl lékařům naslouchat, možná jim ani nechtěl věřit. Vyšetřovatelé ale došli nakonec k jasnému závěru: ve smrti nechtěl být sám.