Čtveřice aktérů plánované vraždy novinářky zůstává ve vazbě

Krajský soud v Českých Budějovicích ponechal ve vazbě čtveřici obviněných z přípravy plánování vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Stížnosti Karla Srby, Evy Tomšovicové i Petra Volfa soud zamítl. Předseda senátu krajského soudu Pavel Šilhavecký také oznámil, že bližší zdůvodnění bude v písemném zhotovení rozhodnutí, se kterým se musí nejprve seznámit procesní strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Srba | Foto: Michal Krumphanzl

Dnešní verdikt českobudějovického krajského soudu se dal očekávat. Potvrdil to i advokát jednoho z obviněných, bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby, Miroslav Kříženecký. "V této fázi řízení a při takové důkazní situaci je to obvyklý postup. Byl bych opatrný u kauzního důvodu vazby, kdy rozhodující činitelé u tohoto trestného činu už se vyjádřili. Jiné je, že za věcí jsou i hospodářské trestné činy, takže uvidíme, jak se bude důkazní situace vyvíjet a budeme samozřejmě opakovat procesní návrhy," řekl.

Srbu, Tomšovicovou, Novotného a Volfa policie obvinila ze společné přípravy vraždy. Scénář zločinu policii prozradil najatý vykonavatel Karel Rziepel, ve vimperském podsvětí zvaný Citrón. Podle Tomšovicové byl objednavatelem Srba. Ten však od počátku tuto verzi odmítá a věc považuje za zpravodajskou hru.

Karla Srbu zastupuje tandem advokátů Vít Široký, Miroslav Kříženecký. Českobudějovický advokát a bývalý vojenský prokurátor Kříženecký navštívil Srbu ve vazbě. K tomu, jak jeho klient na své obvinění pohlíží, Radiožurnálu řekl: "Je totálně zoufalý. Říká, že v životě si nepomyslel, že se může v právním státě, za který Českou republiku považuje člověku jako je on, něco takového stát." Advokát Kříženecký říká, že vraždu mohla zosnovat Srbova milenka Eva Tomšovicová, a tak může jít o čin zhrzené ženy.

Kauza rozčeřila hladinu vysoké politiky a vyústila i v nepřímou výzvu prezidenta Václava Havla na rezignaci exministra zahraničí a nynějšího poslance a předsedu Valného shromáždění OSN Jana Kavana k rezignaci. Kavan však jakoukoli spojitost své osoby a tohoto případu, v němž figuruje jeho bývalý podřízený Srba, odmítá.

Mezitím ministr obrany Jaroslav Tvrdík vytvořil speciální vyšetřovací tým, který má zkoumat vztahy mezi vojenskou rozvědkou a Karlem Srbou. Tvrdík v současnosti ale nemá žádné informace o tom, že se vojenské zpravodajské služby jakkoli zapojily do přípravy vraždy Slonkové či spolupracovaly na této kauze se Srbou. Přesto má zájem na tom, aby tyto spekulace vyvrátil.

Možnou korupci v souvislosti s Karlem Srbou šetří i na ministerstvu zahraničí. Ministr Cyril Svoboda už nechal prověřit výběrová řízení prováděná úřadem za poslední čtyři roky.

Milan Kopp, Mirka Nezvalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme