Čtvrt milionu pacientů ročně se v nemocnici nakazí další chorobou
Až čtvrt milionu pacientů se ročně nakazí takzvanou nozokomiální infekcí. Jde o případy, kdy člověk jde do nemocnice s nějakým neduhem a v souvislosti s poskytnutím zdravotní péče chytí něco, co ještě nemá, například zápal plic či infekci močových cest. Na jednotkách intenzivní péče je to prý skoro čtvrtina nemocných, píše dnešní deník Právo.
Podle hlavního hygienika Michaela Víta se v ČR nozokomiální infekce sledují od 80. let a v průměru se v nemocnicích každý rok nakazí sedm až 12 procent pacientů. V českých nemocnicích je ročně hospitalizováno 2,2 milionu pacientů, nákaza se tedy týká 154.000 až 240.000 lidí.
Hlavní hygienik ČR Michael Vít a předseda Svazu pacientů ČR Luboš Olejár ve Světě o druhé Rádia Česko
„Není to případ pouze českého zdravotnictví. Procenta výskytů se opravdu pohybují mezi osmi a dvanácti procenty v jednotlivých evropských státech,“ uvedl Vít pro Rádio Česko.
Naposledy vloni se hygienici zaměřili na jednotky intenzivní péče s plicní ventilací a na anesteziologicko-resuscitační oddělení.
„Tam jsme zjistili vyšší počet nozokomiálních nákaz. Na prvním místě byl zánět plic, na druhém místě jsou záněty vylučovacího systému, protože většina těžkých pacientů je katetrizována, a na třetím místě to byly infekce v ranách,“ upřesnil Vít s tím, že prodloužením pobytu pacientů v nemocnicích vznikají ekonomické ztráty v řádech desítek milionů korun.
Příčiny infekcí, které pacienti získají v nemocnicích, jsou různé. Za tu hlavní Vít označil špatné mytí rukou zdravotního personálu, nedostatečná hygiena, opakované použití některých zdravotních pomůcek, ale i rozvoj diagnostických metod, při kterých se do těla pacientů zavádějí různé hadičky a přístroje.
Podle Svazu pacientů se situace řeší nedostatečně
Přestože Česko nevybočuje v počtu nozokomiálních infekcí z evropského průměr, prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár se současnou situací spokojen není.
„Už za předešlé vlády jsme upozorňovali na skutečnost, že je třeba zveřejňovat, jaká jsou ve zdravotnických zařízeních úmrtí kvůli infekcím, a na to se neslyšelo. Srovnávat nás s evropskými zeměmi a akademicky o tom hovořit jako pan Vít, to mi přijde laciné. Tento stav je třeba řešit a pořád se nic neděje. Já bych dokonce byl pro výměnu na tomto postu, protože on především má pečovat o hygienu“ upozornil Olejár na Rádiu Česko.
Podle Víta však odpovědnost leží především na vedení jednotlivých zdravotnických zařízení, aby dodržovala provozní řády.
„Prevence nozokomiálních nákaz je v mém oboru epidemiologie jednou z priorit. Tento systém funguje, je hodnocen i v rámci porovnání s evropskými zeměmi jako dobrý. Nedělejme si ale iluze, že sto epidemiologů v rámci České republiky zkontroluje 200 nemocnic a tisíce ambulancí,“ podotkl Vít.
Černý Petr je na straně zdravotníků
Podle Davida Marxe z lékařské fakulty Univerzity Karlovy jsou nemocniční infekce celosvětově obrovským problémem. Jako příklad uvedl americkou studi, z níž vyplývá, že ročně umírá kolem 50 tisíc Američanů jenom v důsledku nozokomiálních nákaz.
Na téma nemocničních nákaz hovořil v Ozvěnách dne Radiožurnálu David Marx z lékařské fakulty Univerzity Karlovy
„Hlavní Černý Petr je na straně zdravotníků a také zdravotnických systémů. Některé západoevropské systémy už přestaly nemocnicím hradit péči o pacienty, kteří se nakazili během pobytu v nemocnici. Má to sankční dopad na nemocnice,“ připomněl Marx.
Jak podotkl, v Česko má rezervy především v tom, aby zdravotnická zařízení skutečně hlásila výskyt nemocničních nákaz. „Procento hlášení u nás je extrémně nízké,“ upozornil Marx.
Svou roli podle něj hraje i pasivita pacientů, kteří se nehlásí o svá práva: „Jedno z nich je, že by každý zdravotník před tím, než na pacienta sáhne, si měl umýt ruce.“