Čtvrté výročí úmrtí Václava Havla si připomněli lidé po celém Česku

Přátelé a příznivci bývalého prezidenta Václava Havla si dnes připomněli čtyři roky od jeho úmrtí. Účastnili se pochodu na Pražský hrad nebo zádušní mše v pražském kostele svaté Anny, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. V Hrádečku, před chalupou, v níž Václav Havel zemřel, zapalovali lidé od rána svíčky a pokládali květiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V rámci akce Srdce na Hrad nesli lidé od sochy svatého Václava ručně vyrobené srdce na Hradčanské náměstí | Foto: Filip Jandourek

Zádušní mše v kostele svaté Anny se zúčastnilo asi 200 lidí a několik desítek dalších ji sledovalo před kostelem. Mezi účastníky byli například filozof Jan Sokol nebo mecenáška umění Meda Mládková.

Ještě před samotným kázáním přečetla úryvek z bible Dagmar Havlová, vdova po prvním polistopadovém prezidentovi.

Pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka připomněl i první novoroční projev Václava Havla, když upozornil, že po Havlovi chybí v Česku slovo, které by reflektovalo stav společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobu Václava Havla připomněl jeden z jeho nejbližších spolupracovníků, hudebník Michael Kocáb

„Chybí slovo. Chybí slovo, které by bylo výzvou. Chybí slovo, které by dávalo naději, i když by to mohlo být i slovo kritické, i když by to mohlo být někdy slovo, které by vyjadřovalo určité tázání i konstatování, že není dobře,“ řekl Duka.

Z horní části pražského Václavského náměstí příznivci Václava Havla nesli v průvodu od sochy svatého Václava ručně vyrobené srdce na Hradčanské náměstí.

V rámci akce Srdce na Hrad nesli lidé od sochy svatého Václava ručně vyrobené srdce na Hradčanské náměstí | Foto: Filip Jandourek

Obdobný průvod se svíčkami už podruhé zorganizovali studenti v Brně, kde se lidé se sešli na Komenského náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka. Někteří měli i ohrnuté nohavice kalhot jako připomínku první inaugurace Václava Havla ve funkci československého prezidenta.

Památku Václava Havla si pietními akcemi připomněli také v Opavě nebo Českých Budějovicích, kde v kampusu Jihočeské univerzity četli lidé z jeho sebraných spisů.

Svíčky, symboly srdce, květiny i fotografie připomínaly na Hrádečku na Trutnovsku bývalého prezidenta Václava Havla | Foto: ČTK

Václav Havel | Foto: Český rozhlas

mkp, Pavla Lioliasová, Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme