Čtvrtina Šumavy má být podle ministra Chalupy bezzásahová

První, nejpřísněji chráněná a bezzásahová zóna by na Šumavě měla být na čtvrtině území Národního parku. V senátu, který jednal o situaci na Šumavě, to řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Napis Národní park Šumava | Foto: Khalil Baalbaki

Senát pak schválil usnesení, ve kterém podpořil petici sepsanou starosty obcí v národním parku Šumava. Tento dokument podepsalo za 2 roky 13 tisíc lidí.

Obce chtějí politickou podporu pro nynější vedení parku, které chce proti kůrovci bojovat tak, jako se to děje teď nedaleko Modravy. Za asistence policie, která zasahuje proti ekologickým aktivistům, se tam kácí stromy napadené kůrovcem.

Ministr Chalupa během diskuse o petici slíbil rychlé projednání nového zákona. Ten se připravuje už několik měsíců a měl by přesně definovat pravidla v Národním parku Šumava.

„Představa je taková, že 1. zóna národního parku v novém, navrhovaném zákoně, by měla být oproti dnešním 13 procentům kolem 24 až 25 procent. Zákon musí jasně definovat, co v takto velké zóně musí být za pravidla,“ řekl Chalupa.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa | Foto: Zoo Praha

Řešení současného sporu vidí v novém zákonu i ředitel správy parku Jan Stráský.

„Jsou dvě vědecké koncepce a ty se nikdy nedomluví. Tady je třeba rozhodnout a rozdělit pole tak, aby se na jedné části Šumavy aplikovala jedna koncepce a na druhé části druhá. Tento návrh vymezuje hřiště pro jednotlivé zóny, samozřejmě ho ale čeká složité projednávání,“ uvedl Stráský.

Zatímco vědci chtějí, aby přírodním procesům zůstalo zachováno 30 procent území Šumavy, plzeňský kraj navrhl jen 18 procent. Na 25. srpna svolal ministr Chalupa jednání se zástupci obou stran. Budou debatovat právě o novém zákonu.

Igor Maňour, Milada Richterová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme