Čtvrtině projektů hrozí kvůli udržitelnosti vracení dotací, zjistil NKÚ

Čtvrtině z 56 projektů, na které se zaměřil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), hrozí vracení části nebo celé dotace z evropských fondů. Důvodem je porušení pravidel, která musí příjemce dotace dodržovat nejčastěji pět let po dokončení projektu. Příkladem je devět regionálních center na podporu inkluzivního vzdělávání. Problematické je i financování vědeckých center, kde podmínky udržitelnosti nesplní téměř polovina z kontrolovaných projektů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poloprovozní laboratoř pevnolátkových syntéz | Foto: Aleš Spurný

„Příkladem porušení podmínek udržitelnosti je projekt ministerstva školství na zřízení center podpory inkluzivního vzdělávání - všech devět regionálních center na podporu inkluzivního vzdělávání, která v rámci projektu vznikla, po ukončení projektu bez náhrady zaniklo,“ říká mluvčí NKÚ Olga Málková.

Centra podpory inkluzivního vzdělávání byla zřízena za více než 133 milionů korun. Cílem projektu ministerstva školství bylo ověřit a nastavit podmínky inkluzivního vzdělávání na základních školách.

Resort tvrdí, že podmínky udržitelnosti v žádném případě neporušil. „Samotná regionální centra byla zrušena prostřednictvím podstatné změny. Autoři projektu je dali ještě před ukončením projektu,“ vysvětlila mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová.

Ministerstvo školství změnu schválilo, čímž podle něj zaniklo pravidlo udržitelnosti. Resort na tuto skutečnost Nejvyšší kontrolní úřad prý upozorňoval.

Vrácení dotace v plné výši hrozí například i Univerzitě Palackého v Olomouci. A sice za chyby při pojištění. „NKÚ předal věc finančnímu úřadu pro Olomoucký kraj, který s námi věc řeší formou sankce,“ potvrzuje mluvčí školy Gabriela Sýkorová.

Rektorát Filozofické fakulty Univerzity Palackého | Foto: Petra Ševců

Problémem je podle NKÚ i financování některých projektů po dobu pěti let od dokončení projektu. Do vybudování 48 vědeckých výzkumných center se dosud investovalo 36 miliard korun a podle odhadů bude na jejich další provoz nutné v příštích pěti letech vynaložit ze státního rozpočtu dalších 24,4 miliardy korun.

U pěti z jedenácti kontrolovaných výzkumných center podle NKÚ hrozí, že nesplní podmínky udržitelnosti. Vědeckým výzkumným centrům se totiž například nedaří získat další zdroje financování ze smluvního výzkumu a mezinárodních grantů.

Kontroloři od února do listopadu loňského roku prověřili celkem 56 projektů, na něž šlo z dotací 9,3 miliardy korun. Z této částky tvořil příspěvek EU 7,9 miliardy korun a dalších 1,4 miliardy korun vyplatila Česká republika ze svého rozpočtu.

Kontrola se týkala dotací udělených v rámci tří projektů, a to Integrovaného operačního programu, operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace a operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

ČTK, Eliška Malínská, Ondřej Látal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme