Čtvrtý místopředseda sněmovny nebyl zvolen ani ve druhém kole, neprošel Gazdík ani Okamura

Poslanci ani po dnešním hlasování nezvolili čtvrtého místopředsedu sněmovny. Vybrat si měli mezi Petrem Gazdíkem z TOP 09 a šéfem hnutí Úsvit Tomiem Okamurou. Žádný z nich nezískal potřebnou většinu hlasů. Na některé z příštích schůzí se tak bude volit znovu. Strany musí opět navrhnout kandidáty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna ani ve druhém kole nezvolila čtvrtého místopředsedu | Zdroj: ČTK

Pro zvolení potřebuje kandidát nadpoloviční počet hlasů. Počítá se to podle počtu odevzdaných hlasovacích lístků. V prvním kole jich bylo vydáno celkem 191, Gazdík z TOP 09 dostal 74 hlasů, Okamura z hnutí Úsvit 67.

Ani jeden z kandidátů nezískal potřebný počet hlasů ani ve druhém kole, bude tak následovat třetí volba. Ta proběhne na některé z příštích schůzí sněmovny. Strany musí opět navrhnout kandidáty.

Šéf Úsvitu Tomio Okamura uvedl, že se chce o místopředsednický post ucházet dál. „Úsvit přímé demokracie nominoval svého kandidáta do sněmovny z toho důvodu, že bojujeme za to, co jsme slíbili voličům. Když strana, konkrétně KDU-ČSL, která měla méně hlasů než my, svého kandidáta nominovala, aby mohla prosazovat svoji politiku, tak my přeci nemůžeme udělat to, že rezignujeme a necháme se odstrčit,“ řekl.

Také Petr Gazdík z TOP 09 půjde do dalšího kola volby místopředsedy sněmovny. TOP 09 přitom podle předběžných dohod ve vedení sněmovny být měla, protože skončila ve volbách čtvrtá. Upozornil na to hned po prvním kole druhé volby i předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Všichni, když už ne přislíbili, tak zcela akceptovali jakýsi pomyslný nárok TOP 09, aby na to poslední volné místo místopředsedy byl zvolen náš kandidát,“ uvedl.

Po druhém kole druhé voly bude sněmovna ustavovat 17 výborů a následně potvrzovat jejich předsedy. Mandátový a imunitní výbor už je zvolený. Zákonodárci mají také projednat návrh na úhradu nákladů politickým stranám za sněmovní volby. Dohromady jim stát vyplatí 483 milionů korun.

Věra Pfeifferová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme